„Alceste” w reżyserii Warlikowskiego w TVP Kultura

0

17 marca o godz. 14.35 TVP Kultura zaprasza na operę „Alceste” Christopha Willibalda Glucka z madryckiego Teatro Real w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

W 2014 roku, z okazji w 300. rocznicy śmierci jednego z reformatorów opery klasycystycznej, Christopha Willibalda Glucka, w madryckim Teatro Real wystawiono przełomowe dzieło kompozytora – „Alceste”, opartą na micie o Alkestis, która z miłości do męża zgodziła się umrzeć, by przedłużyć mu życie. Operę wyreżyserował inny wielki reformator – Krzysztof Warlikowski, który nadał spektaklowi nieco bardziej współczesny kontekst, nawiązując do znanej na całym świecie historii księżnej Diany. Całości dopełnia minimalistyczna, przy czym niezwykle efektowna scenografia, dzięki której jeszcze mocniej wybrzmiewa nowatorskie połączenie starożytnego mitu, klasycznej opery i teraźniejszości.

Tytułową rolę, którą przed laty wykonywały takie legendy, jak Kristen Flagstad czy Maria Callas, reżyser powierzył niemieckiej śpiewaczce Angeli Denoke, partię Admeta – Paulowi Grovesowi, zaś w arcykapłana wcielił się Willard White. Chórem i orkiestrą przewodził brytyjski dyrygent Ivor Bolton. Autorką scenografii i kostiumów jest Małgorzata Szczęśniak.

O autorze