Agata Zubel z nagrodą European Composer Award za ”Fireworks”

3

Agata Zubel została laureatką Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej za swoje najnowsze dzieło ”Fireworks”, prezentowane w Warszawie, Berlinie i Londynie.

Jury publiczności European Composer Award pod kierownictwem Manolisa Vlitakisa, kompozytora i teoretyka muzyki, uhonorowało Agatę Zubel za utwór ”Fireworks” na wielką orkiestrę symfoniczną uzasadniając swój wybór w ten sposób:

Agata Zubel wykazuje ogromną moc wyobraźni i bardzo wysoki poziom kompozytorski, a ponadto odzwierciedla aktualny stan sztuki kompozycji. Nie tylko z wyczuwalną pasją, ale i bardzo umiejętnie potrafi wyzwolić ”demoniczne” moce wielkiej orkiestry.

Prapremiera ”Fireworks” odbyła się w Warszawie 13 sierpnia podczas festiwalu ”Chopin i jego Europa”. Wykonali go młodzi muzycy z European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy, dyrektora muzycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej (NSO) w Waszyngtonie. 14 sierpnia utwór został zaprezentowany w berlińskim Konzerthaus, a 19 sierpnia zagrano go w Royal Albert Hall w Londynie podczas słynnego festiwalu BBC Proms.

Agata Zubel jest wokalistą i kompozytorką. Jej utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej ”Warszawska Jesień” w Warszawie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Poznańskiej Wiośnie czy Sacrum Profanum w Krakowie. Artystka jest także laureatką prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka i Paszportu Polityki.

European Composer Award to nagroda ustanowiona przez burmistrza Berlina dla najciekawszej festiwalowej premiery muzycznej odbywającej się w Niemczech lub na świecie. Wśród wcześniejszych laureatów nagrody znaleźli się m.in. Aziza Sadikova, Olga Viktorova, Niels Klein, Ahtem Altinel i Magnus Lindberg.

Utwór „Fireworks” został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako cześć międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100.

O autorze