5. sezon ARTE Opera w ARTE.tv

2

W czwartek 6 października premierą „Lakmé” Léo Delibesa w reżyserii Laurenta Pelly’ego, transmitowaną na żywo z Opéra Comique w Paryżu, rozpocznie się piąty sezon ARTE Opera, w ramach którego zostaną pokazane najnowsze i najwybitniejsze produkcje operowe i baletowe z najlepszych teatrów z 13 europejskich krajów. W tym roku do grona ARTE Opera dołącza Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Premierowe przedstawienia operowe i baletowe będą dostępne bezpłatnie z napisami w sześciu językach: polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim na platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem Sezon ARTE Opera – ARTE Concert | ARTE po polsku. Wiele spektakli będzie transmitowanych na żywo.

Cyfrowy, piąty sezon ARTE Opera to wielkie dzieła operowe XIX wieku, barokowy przepych oraz współczesny przekaz. Od października 2022 do lipca 2023 bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv. we współpracy z renomowanymi europejskimi teatrami operowymi i festiwalami udostępni 14 najlepszych europejskich oper. Widzowie co miesiąc mogą spodziewać się nowych produkcji, dostępnych bezpłatnie w całej Europie i z napisami w sześciu językach. Wraz z dołączeniem do partnerów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, nowy sezon 2022-2023 skupia obecnie 22 europejskich partnerów z 13 krajów.

Nowy sezon ARTE Opera rozpocznie się 6 października 2022 roku o godzinie 20:00 nową produkcją „Lakmé” Léo Delibesa transmitowaną na żywo z Opéra Comique w Paryżu, w reżyserii Laurenta Pelly’ego, pod kierownictwem muzycznym Raphaëla Pichona i z udziałem światowej sławy sopranistki Sabine Devieilhe. Jesienią publiczność obejrzy także wyczekiwaną z niecierpliwością inscenizację z Opery Państwowej Unter den Linden w Berlinie: opus magnum Richarda Wagnera „Pierścień Nibelunga” – czteroczęściową sztukę o żądzy władzy i intrygach, wystawioną przez wielkiego rosyjskiego reżysera Dmitrija Czerniakowa, pod batutą Christiana Thielemanna. Na wiosnę Czerniakow pokaże także „Wojnę i pokój” Prokofiewa w Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium – w obliczu aktualnej sytuacji politycznej dzieło nie mogłoby być bardziej na czasie. Będzie to również kolejny olśniewający wizualnie element operowy na Sezon ARTE Opera – ARTE Concert | ARTE po polsku

W nowym sezonie ARTE Opera widzowie usłyszą jedną z najwybitniejszych śpiewaczek młodszego pokolenia – wszechstronną sopranistkę Julie Fuchs. Wystąpi w trzech rolach: jako Kleopatra w „Juliuszu Cesarze” Haendla w Holenderskiej Operze Narodowej, Julia w „Romeo i Julii” Charlesa Gounoda w Operze w Zurychu u boku Benjamina Bernheima, a w lipcu zaśpiewa tytułową rolę w „Koronacji Poppei” Monteverdiego w Gran Teatre del Liceu.

Ponadto widzowie będą mogli podziwiać trzy opery oparte na dziełach Szekspira: „Hamleta” Ambroise’a Thomasa, wspomniana wcześniej „Romeo i Julię” Gounoda oraz odkrytą na nowo operę kompozytora Fromenthala Halévy’ego pod tytułem „La tempesta” (Burza). Ponadto, projekt pod tytułem „Bastarda”, łączący cztery opery Donizettiego, pozwala na nowoczesne spojrzenie na żyjącą w czasach Szekspira królową Anglii: Elżbietę I.

Premiery w piątym sezonie ARTE OPERA:

 • LAKMÉ, Opéra Comique, Paryż – 6 października 2022, transmisja na żywo
 • TURANDOT, Opera Państwowa Unter den Linden, Berlin – 16 października 2022
 • ZŁOTO RENU, Opera Państwowa Unter den Linden, Berlin – 29 października 2022, transmisja na żywo
 • WALKIRIA, Opera Państwowa Unter den Linden, Berlin – 19 listopada 2022
 • ZYGFRYD, Opera Państwowa Unter den Linden, Berlin – 19 listopada 2022
 • ZMIERZCH BOGÓW, Opera Państwowa Unter den Linden, Berlin – 19 listopada 2022
 • LA TEMPESTA, Wexford Festival Opera, Wexford – 3 grudnia 2022
 • JULIUSZ CEZAR, Holenderska Opera Narodowa, Amsterdam – 2 lutego 2023, transmisja na żywo
 • WOJNA I POKÓJ, Bawarska Opera Państwowa, Monachium – 5 marca 2023
 • WESELE FIGARA, Wiedeńska Opera Państwowa, Wiedeń – 11 marca 2023
 • HAMLET, Paryska Opera Narodowa, Paryż – 30 marca 2023, transmisja na żywo
 • ROMEO I JULIA, Opera w Zurychu – 10 kwietnia 2023, transmisja na żywo
 • BASTARDA, Teatr Królewski La Monnaie, Bruksela – maj 2023
 • KORONACJA POPPEI, Teatr Operowy Gran Teatre del Liceu, Barcelona – 14 lipca 2023, transmisja na żywo

O autorze