3 x Moniuszko w Bytomiu

0

Stanisław Moniuszko zaprasza 14 czerwca na obchody 200. rocznicy urodzin do Bytomia, przed Operę Śląską. W programie: opera „Flis” w plenerze, spektakle pokazujące kulisy jej powstania, pokazy szermierki Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego, tańce polskie, w których zaprezentują się uczniowie bytomskiej baletówki, opowieści o zwyczajach szlacheckich , którymi podzielą się członkowie Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. Śpiewy i tajniki rzemiosła zdradzą Flisacy znad Dunajca. Pojawią się foodtrucki z kuchnią inspirowaną twórczością Stanisława Moniuszki oraz fotobudka, gdzie będzie można zrobić sobie zdjęcie w kostiumach z epoki.

Opera Śląska w Bytomiu na koniec sezonu artystycznego 2018/2019 organizuje całodzienny kulturalny piknik artystyczno-społeczny, wielkie święto patrona ulicy, przy której mieści się siedziba teatru. Impreza wpisuje się w obchody Roku Moniuszkowskiego, ale to także rocznica wystawienia opery Halka Stanisława Moniuszki. Od jej prezentacji – 14 czerwca 1945 roku – datuje się powstanie Opery Śląskiej w Bytomiu. Fasada budynku opery i ulica staną się naturalną scenografią widowiska tętniącego muzyką i teatrem.

– Stanisław Moniuszko to kompozytor niezwykle bliski Operze Śląskiej – od wystawienia jego „Halki” zaczęła się nasza historia. Chcemy świętować Rok Moniuszkowski wspólnie z wierną publicznością, bo przecież istniejemy dla nich. Co dla nas istotne, projekt 3 x Moniuszko – Mistrz, Muzyka, Miasto jest nie tylko prezentacją opery, ale przez swoją różnorodność ma integrować pokolenia – podkreśla Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Miejski w Bytomiu oraz Fundacja Jutropera.

Głównym punktem całodniowej imprezy jest prezentacja opery Stanisława Moniuszki „Flis” w formie spektaklu plenerowego. Jest on jednocześnie częścią tryptyku, na który składają się jeszcze „App Flis: Inspiracje” oraz „Zaflis: Moniuszko za kulisami”. Reżyserii wydarzenia i wszystkich trzech spektakli podjął się Michał Znaniecki, znany na całym świecie ze swoich wizjonerskich realizacji teatralnych i operowych, integrujących także lokalne środowiska i aktywizujące grupy społeczne. Wodzirejem będzie aktor Dariusz Niebudek, który wcieli się w postać Stanisława Moniuszki.

– Moniuszko był człowiekiem serio podchodzącym do życia, dobrze wychowanym, ułożonym. Człowiekiem, który nie jest symbolem artysty – wolnej duszy, jak na przykład Louis Berlioz czy inni, skandalizujący artyści ówczesnych czasów. Tylko że taka wizja, jednowymiarowe postrzeganie Moniuszki, zawęża jego obraz dla dzisiejszej publiczności. Bo ta publiczność jest ciekawa sekretów geniusza, plotek z jego życia. Chce znać kulisy jego twórczości. I o tym są właśnie spektakle towarzyszące „Flisowi” – „App Flis: Inspiracje” oraz „Zaflis: Moniuszko za kulisami”. To dzięki nim mamy szansę poznać emocje i historie, które towarzyszyły powstaniu opery „Flis”, ale też poznać innego Moniuszkę – mówi Michał Znaniecki.

Scenariusz „Flisa” zakłada prolog, który będzie interakcją Moniuszki i aktorów z widownią dzieci, jako wprowadzenie do głównej części spektaklu. Widowisko opowiada historię Zosi, zakochanego w niej flisaka Franka oraz przybyłego na wieś ze stolicy – fryzjera Jakuba. Libretto w zaskakujący sposób splata ze sobą losy tej trójki bohaterów, odkrywając jednocześnie rodzinną tajemnicę… Kierownictwo muzyczne nad „Flisem” objął Adam Mokrus, choreografią zajęła się Inga Pilchowska, a scenografia to dzieło Luigi Scoglio. Autorką scenografii do „Zaflisa” jest Dagmara Walkowicz-Goleśny.

– Zależało mi, aby pokazać, jak bawiono się w czasach Moniuszki. Mimo trudnej sytuacji uciśnionego narodu, ten naród chciał tej zabawy, chodził do teatru na komedie. A komedie grane były w teatrzykach ogródkowych i do tej tradycji nawiązuję , prezentując spektakl na zewnątrz, przed Operą Śląska, w plenerze – mówi Michał Znaniecki. Część społeczeństwa ma stereotypowe pojęcie o operze; chcieliby poznać ją bliżej, ale czują się onieśmieleni, lub mają przeświadczenie, że jest dla nich za trudna. Założeniem projektu 3 x Moniuszko jest przybliżenie świata muzyki polskiego kompozytora szerokiej publiczności w sposób lekki, mniej oficjalny, ubierając to w ramy artystycznego pikniku, w którym wezmą udział całe rodziny, uczniowie bytomskich szkół i reprezentanci bytomskich stowarzyszeń. Wspólnie przejdą w korowodzie przez miasto , razem spędzą czas na poznawaniu zarówno dzieła Moniuszki, jak również odkryją tajniki pracy przy realizacji spektaklu operowego.

W zabytkowym tramwaju linii nr 38 będzie można usłyszeć komunikat, w którym Stanisław Moniuszko głosem Dariusz Niebudka zaprasza na swoje urodziny mieszkańców. Pamiątką dla najmłodszych będzie także specjalna ulotka – paszport, gdzie udział w danej atrakcji zostanie potwierdzony specjalną pieczątką. Jak podkreślają organizatorzy, świat opery to nie zawsze tradycyjna scena i tradycyjna widownia, a muzyka operowa wcale nie jest elitarną rozrywką, zarezerwowaną jedynie dla wybranych. Projekt 3 x Moniuszko ma być integracyjną platformą kulturalną pokazującą, że kultura wysoka zaprezentowana w sposób niesztampowy, może trafić do wszystkich.

O autorze