W 2025 roku Palais Garnier obchodzi 150. rocznicę swego powstania. Otwarty 5 stycznia 1875 roku teatr operowy zaprojektowany został przez znanego architekta Charlesa Garniera. Wybudowany w stylu eklektycznym gmach łączy w sobie elementy baroku, klasycyzmu i renesansu, a jego przepych do dziś budzi zachwyt odwiedzających.
14 stycznia 1858 roku włoski rewolucjonista Felice Orsini przeprowadził nieudany zamach na życie Napoleona III, gdy ten wraz z małżonką udawał się do Salle Le Peletier (ówczesnej siedziby Opery Paryskiej) na przedstawienie „Wilhelm Tell” Rossiniego. Parze cesarskiej nic się nie stało, jednak w wyniku wybuchów bombowych zginęło 10 niewinnych osób, a kolejnych 157 zostało rannych.
W końcu 1860 roku Napoleon III ogłosił konkurs na projekt nowej siedziby Opery Paryskiej, która miała zyskać bardziej reprezentacyjny charakter i spełniać wymogi bezpieczeństwa dla rodziny panującej (oddzielne wejście dla cesarza, którym mógł wejść do budynku prosto z powozu, nie kontaktując się z publicznością). W odpowiedzi wpłynęło ponad sto siedemdziesiąt ofert, z czego do drugiego etapu zakwalifikowano siedem projektów. Zwyciężył młody architekt Charles Garnier, który stworzył bogato zdobiony, eklektyczny pałac z wielkimi marmurowymi schodami oraz ważącym ponad sześć ton żyrandolem. Ogromna scena może pomieścić aż 450 artystów, a na widowni znajduje się prawie dwa tysiące miejsc siedzących.
Prace budowlane trwały aż czternaście lat, opóźniane przez niestabilność gruntu na którym wznosi się opera, wybuch wojny francusko-pruskiej, a także późniejszy pożar częściowo ukończonego teatru. Jedną z przeszkód w budowie było odkrycie pozostałości podziemnego jeziora, co zainspirowało Gastona Laroux do napisania powieści „Upiór w operze”.
Sufit opery zdobi kolorowy plafon autorstwa Marca Chagalla, który w 1964 roku zakrył XIX-wieczne dzieło Julesa-Eugène’a Lenepveu. Na powierzchni 220 m2 przedstawione są sceny z czternastu słynnych dzieł operowych i baletowych, takich jak „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego czy „Czarodziejski flet” Mozarta.
Dziś Palais Garnier jest jedną z największych atrakcji turystycznych Paryża i symbolem architektury XIX wieku. Większość przedstawień operowych odbywa się obecnie w otwartej na dwusetlecie Rewolucji Francuskiej Opéra Bastille (1989 r.); w historycznym budynku opery zobaczyć można głównie spektakle baletowe, wystawienia oper barokowych oraz koncerty.
Budynek Palais Garnier można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00-17.00, wstęp kosztuje 15 EUR. Z powodu dużego zainteresowania, bilety najlepiej rezerwować online za pośrednictwem strony internetowej Visit The Palais Garnier – Opéra national de Paris. Sprzedaż rozpoczyna się na 60 dni przed wybranym terminem.
Z okazji jubileuszu Opéra national de Paris organizuje szereg wydarzeń i uroczystości, m.in. galowy koncert 24 stycznia, w którym wystąpią m.in. śpiewacy Ludovic Tézier, Lisette Oropesa, Lea Desandre, Juan Diego Flórez oraz tancerze Valentine Colasante, Marc Moreau, Hugo Marchand i Jack Gasztowtt. Za pulpitem dyrygenckim stanie Thomas Hengelbrock. Na antenie France 5 zaplanowano tego dnia emisję filmu dokumentalnego „Une journée extraordinaire: 24 heures à l’Opéra Garnier” w reżyserii Priscilli Pizzato oraz nieco opóźnioną retransmisję gali.