14. edycja Festiwalu „Chopin i jego Europa” pod hasłem „Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego”

1

Już po raz 14. w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa. Festiwalowe wydarzenia będą trwały od 9 sierpnia przez 23 kolejnych dni, a tegoroczna edycja zatytułowana „Od Chopina do Paderewskiego” dedykowana jest obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konferencja prasowa festiwalu „Chopin i jego Europa”, fot. Magdalena Grzybowska

Na program imprezy składa się niemal 50 koncertów, ponad 240 utworów, 91 artystów i 18 zespołów, a prezentowana na niej będzie polska i zagraniczna kameralistyka oraz muzyka symfoniczna w znakomitych interpretacjach na instrumentach współczesnych i historycznych.

Okrągła rocznica oswobodzenia Polski stanowi okazję do pokazania utworów, które powstały w czasach zaborów, a kompozytorzy musieli mieć na uwadze wszechobecną cenzurę.

W trakcie koncertu inauguracyjnego zabrzmią utwory Pendereckiego, Chopina, Debussy’ego i Bizeta w wykonaniu pianisty Szymona Nehringa i saksofonisty Łukasza Dyczko z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

Wśród artystów zaproszonych na festiwal są takie nazwiska jak Charles Richard-Hamelin, Mariusz Godlewski, Seong-Jin Cho, Gianandrea Noseda, Yulianna Avdeeva, Fabio Biondi, Tomasz Konieczny & Lech Napierała, Rafał Siwek, Agnieszka Duczmal, Nelson Goerner i Tobias Koch.

Spośród bogatej oferty koncertowej wyróżnia się recital Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały, którzy z inicjatywy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina nagrali płytę „Podróż zimowa” będącą pierwszym wykonaniem „Winterreise” Schuberta do słów polskiego poety Stanisława Barańczaka.

Ciekawie zapowiada się również „Halka” Moniuszki, wykonana na instrumentach historycznych, w autorskiej wersji językowej. Opera w wersji koncertowej wystawiona zostanie w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, a wykona ją włoski zespół Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego.

W trakcie festiwalu będzie miało miejsce światowe prawykonanie „Fireworks” Agaty Zubel, który to utwór powstał na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza. Orkiestrę European Union Youth Orchestra poprowadzi Gianandrea Noseda, a na scenie pojawi się również zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Seong-Jin Cho.

Pełna oferta festiwalowa dostępna jest pod linkiem: http://pl.chopin.nifc.pl/festival/edition2018/concerts/day/1 

O autorze