13. edycja festiwalu „Chopin i jego Europa” pod hasłem „Od Bacha do Chopina”

4

Ponad 40 koncertów, wielcy wykonawcy, prezentacje znanych i nieznanych arcydzieł muzyki europejskiej od baroku po XIX w. na instrumentach historycznych oraz wykonania muzyki polskiej znalazły się w programie 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Festiwal pod hasłem „Od Bacha do Chopina” odbywać się będzie w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie od 12 do 30 sierpnia.

„Mamy bogaty repertuar i bardzo ważny nurt wykonań historycznych. Odbędzie się ponad 40 koncertów: recitali, koncertów kameralnych, oratoryjnych i symfonicznych” – zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina (NIFC) Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Leszczyński przypomniał, że jedną z głównych idei festiwalu od początku jego istnienia jest ukazywanie różnorodnych wpływów na muzykę Chopina i oddziaływania stylu Chopina na innych kompozytorów. W tym roku ten obszar wyznacza hasło: „Od Bacha do Chopina”.

Prezentacje znanych i nieznanych arcydzieł muzyki europejskiej od baroku po wiek XIX na instrumentach historycznych oraz wykonania muzyki polskiej tworzyć będą główny wątek programu tegorocznego festiwalu.

W programie festiwalu znajdą się słynne utwory muzyki klasycznej: Bacha, Brahmsa, Beethovena, Chopina, Mozarta, Schumanna, Paganiniego, Haydna, Liszta, Mendelssohna, Schoenberga, Szymanowskiego, ale też Zelenka i Mirecki. „Bach – jak zaznaczył Leszczyński – będzie bardzo intensywnie prezentowany, wykonane zostaną m.in. takie arcydzieła jak Koncerty brandenburskie czy Wariacje Goldbergowskie”.

Pośród wykonawców są wybitni soliści, laureaci najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych i znakomite zespoły kameralne. Zapowiadane są koncerty m.in. takich artystów, jak Martha Argerich, Nelson Freire, Charles Richard-Hamelin, Mikhail Pletnev, Piotr Anderszewski, Garrick Ohlsson, Nelson Goerner, Jan Lisicki, Dmitri Alexeev, Yuliana Avdeeva, Gabriela Montero, Seong-Jin Cho,Yundi, Philippe Giusiano, Tobias Koch, Alekxander Melnikov, Lorenzo Coppola, Paweł Wakarecy, Marcin Zdunik, Jakub Jakowicz.

„Jeśli Martha Argerich dotrzyma obietnicy i przyjedzie, to zagra podczas finałowego wieczoru – 30 sierpnia – z Garrickiem Ohlssonem” – zaznaczył Leszczyński. W programie finałowej gali znajdą się: Suita h-moll Bacha , Fryderyka Rondo a la Krakowiak F-dur Chopina oraz Symfonia nr 4 Szymanowskiego.

Leszczyński dodał, że Garricka Ohlssona, wybitnego amerykańskiego pianistę, zwycięzcę VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. festiwalowa publiczność będzie miała okazję usłyszeć czterokrotnie.

Artysta był specjalnym gościem poniedziałkowej konferencji. Jak poinformował Leszczyński, pianista został zaproszony do specjalnego projektu, a mianowicie nagrania dwóch wykonań muzyki Chopina: jedno z nich ma być realizowane na dawnym instrumencie, a drugie na współczesnym.

„Przez całe moje życie grałem i nagrywałem Chopina, ale od moich ostatnich chopinowskich nagrań minęło ponad 20 lat, tak wiec zaproszenie do nagrań w Warszawie jest dla mnie naprawdę znakomitą propozycją – powiedział Ohlsson. – Nagranie jest dla mnie, tak jak zapewne dla wielu artystów, pewnym dokumentem myśli, wyobrażeń, tego, jaki w danym momencie jestem i jak rozumiem muzykę. Przygotowanie zatem do nagrania jest bodaj najbardziej intensywnym, wymagającym największego skupienia okresem pracy; nagranie bowiem pozostanie i będzie już zawsze na mnie 'patrzyło’. A moje oddanie muzyce Chopina rośnie przez całe moje życie” – mówił.

Pogram 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w zakładce Festiwale.

Festiwal prezentuje muzykę polskiego kompozytora na tle Europy czasów, w których żył, przybliża źródła chopinowskiego stylu muzycznego oraz pokazuje, jak jego twórczość oddziaływała na następne generacje kompozytorów: od romantyków po artystów współczesnych.

Pierwszy festiwal odbył się w Warszawie w dniach 2-9 września 2005 roku i od razu zyskał uznanie publiczności. Kolejne edycje stały się programowo bogatsze, zaś ich czas trwania wydłużył się do ponad dwóch tygodni. Od 2006 roku festiwal odbywa się w drugiej połowie sierpnia i jest największą atrakcją letniego sezonu muzycznego Warszawy.

(na podstawie informacji prasowej)

O autorze