100. rocznica urodzin Jana Pawła II – wydarzenia online w teatrach operowych

0

Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wiele teatrów operowych zaplanowało szereg wydarzeń w Internecie związanych z obchodami jubileuszu.

Teatr Wielki – Opera Narodowa proponuje spotkanie z bliską sercu papieża poezją Norwida i muzyką Fryderyka Chopina. W transmitowanym online o godz. 19.30 koncercie Szymon Nehring wykona 3 Nokturny, Etiudę i Sonatę h-moll Fryderyka Chopina, a w interpretacji Jana Englerta usłyszymy poezję Cypriana Kamila Norwida. Poetycką klamrę wieczoru domknie wiersz Czesława Miłosza sprzed 20 laty, stworzony na 80. urodziny Jana Pawła II.

Szymon Nehring fot. Bartek Barczyk Archiwum Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena

Opera Narodowa udostępniła również na swojej platformie streamingowej nagranie Tomasza Koniecznego, który stulecie urodzin papieża uczcił nagraniem dokonanym w historycznym wnętrzu gotyckiej kaplicy Habsburgów w Wiedniu. Artyście towarzyszy jeden z najlepszych na świecie organistów prof. Martin Haselböck.

Opera Krakowska opublikowała wczoraj nagranie Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta zrealizowane bez udziału publiczności w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie.

– Wybór miejsca realizacji tego koncertu nie jest przypadkowy, bazylika ta była miejscem pamiętnego spotkania papieża Jana Pawła II z mieszkańcami, szczególnie młodzieżą krakowską w trakcie pierwszej pielgrzymki w roku 1979 – zauważa Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.  – Wielu z członków zespołu naszego teatru albo było obecnych na tym spotkaniu bądź pamięta go z relacji telewizyjnych i radiowych, albo słyszało o niezwykłych okolicznościach tego spotkania z opowieści swoich rodziców lub starszych koleżanek i kolegów. Przesłanie tego spotkania i innych spotkań z Karolem Wojtyłą papieżem dla Krakowian i Polaków jest swoistym drogowskazem etycznym, moralnym i emocjonalnym. Dlatego właśnie postanowiliśmy zrealizować ten koncert w tym miejscu  – tłumaczy.

W nagraniu wystąpili: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń; solistom na organach towarzyszył Arkadiusz Bialic, wirtualnie dołączył Chór pod kierownictwem Jacka Mentla, a całością zadyrygował Tomasz Tokarczyk

Opera Śląska zapowiada na godz. 12.00 koncert „W hołdzie Janowi Pawłowi II”, w trakcie którego wystąpią związani z teatrem soliści: Anna Borucka, Maciej Komandera, Adam Sobierajski, Kamil Zdebel. 

Polska Opera Królewska zaprasza na wyjątkowy koncert „NON ABBIATE PAURA. Nie lękajcie się”. Soliści Polskiej Opery Królewskiej, m.in. Marta Boberska, Andrzej Klimczak oraz Wojciech Gierlach wykonają utwory sakralne Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Francka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki. Koncert z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie dostępny będzie on- line na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej 18 maja o godzinie 19.00.

fot. Polska Opery Królewska

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała premierowe wykonanie utworu „Jeszcze będzie pięknie” Maksyma Fedorova – pracownika chóru OiFP, napisanego specjalnie na tę okazję, wykonanego przez Chór OiFP pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej. Premiera już o godz. 12.00 na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej na YouTube.

Artyści Opery Nova dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II wykonają fragment (słynne Alleluja) z oratorium Jerzego Fryderyka Haendla „Mesjasz”, którego sceniczna premiera miała miejsce w Bydgoszczy w 2000 r. Na telebimie nad wejściem głównym do Opery wyświetlony z kolei zostanie fragment z papieskiego „Listu do artystów”.

Teatr Wielki w Łodzi aktywnie włącza się w program obchodów zaplanowany przez Archidiecezję Łódzką. W poniedziałek o godz. 18:00 w katedrze abp Grzegorz Ryś odprawi uroczystą mszę świętą z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, natomiast po mszy odbędzie się koncert w wykonaniu artystów łódzkiego teatru operowego. Uroczystości będą transmitowane online na stronie Archidiecezji Łódzkiej oraz na Facebooku Teatru Wielkiego w Łodzi.

fot. Teatr Wielki w Łodzi

O autorze