Yannick Nézet-Séguin dyrektorem muzycznym The Metropolitan Opera

1

The Metropolitan Opera ogłosiła dziś, że stanowisko dyrektora muzycznego tej najważniejszej sceny operowej świata obejmie pochodzący z Montrealu 41-letni dyrygent – Yannick Nézet-Séguin.

Nézet-Séguin od 2012 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego Philadelphia Orchestra, a jego kontrakt obowiązuje aż do sezonu 2025-26. Karierę w teatrze operowym Nézet-Séguin rozpoczął w wieku 23 lat, gdy został mianowany dyrygentem chóru i asystentem dyrygenta Opery w Montrealu. Od tamtej pory prowadzi szeroką działalność kapelmistrzowską w tak renomowanych teatrach, jak Wiener Staatsoper, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, mediolańska La Scala czy Dutch National Opera. Współpracuje ze słynnym Salzburger Festspiele. Jest także częstym gościnnym dyrygentem Filharmoników Berlińskich, Filharmoników Wiedeńskich, Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego czy Orkiestry Filharmonicznej w Londynie. W nowojorskiej Met Nézet-Séguin poprowadził już ponad 200 spektakli, w tym aż 10 transmitowanych na żywo.

Nézet-Séguin obejmie stanowisko w sezonie artystycznym 2017-2018, ale pełen zakres obowiązków dyrektora muzycznego The Metropolitan Opera zostanie mu powierzony w sezonie 2020-21 na okres 5 lat, z możliwością przedłużenia umowy. Do czasu pełnego przejęcia obowiązków, Nézet-Séguin poprowadzi orkiestrę w trakcie dwóch produkcji operowych w sezonie, podczas gdy od 2020 roku będzie to pięć oper w sezonie, które będą przygotowywane pod jego kierownictwem muzycznym.

Jako dyrektor muzyczny Nézet-Séguin będzie pracował z orkiestrą, chórem i solistami, a także wspólnie z dyrektorem naczelnym będzie odpowiadał za dobór repertuaru i obsady w kolejnych sezonach.

Nézet-Séguin zastąpi na stanowisku Jamesa Levine’a, który w zeszłym miesiącu zapowiedział swoją rezygnację z końcem obecnego sezonu, motywowaną względami zdrowotnymi.

Levine w trakcie 40-letniej kariery dyrektora muzycznego Met dyrygował orkiestrą w trakcie ok. 2.500 spektakli w 85 przedstawieniach operowych.

[„Otello” Giuseppe Verdi, The Metropolitan Opera, sezon 2015 – 2016, dyrygent: Yannick Nézet-Séguin]

 

O autorze