Wszystkie placówki kultury w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa

4

Restrykcje z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa dotykają w znacznym stopniu instytucje kultury. Z uwagi na możliwe zagrożenie wiele z teatrów operowych i filharmonii zdecydowało się już wczoraj na odwołanie zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, z czego najbardziej radykalne kroki podjęły Opera Śląska i inne śląskie placówki kulturalne, które po konsultacjach na szczeblu wojewódzkim zamknęły swe podwoje aż do 14 kwietnia włącznie.

W środę 11 marca po obradach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele rządu przekazali informację m.in. o czasowym zamknięciu szkół oraz instytucji kulturalnych w całym kraju. Od 12 marca zostaną zamknięte instytucje kultury, filharmonie, opery, teatry, muzea, kina oraz szkoły, uczelnie wyższe i placówki szkolnictwa artystycznego.

– Rząd zadecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury: teatrów, muzeów, kin, sieci kinowych, szkół artystycznych wszystkich szczebli. Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze, który zakłada gromadzenie się dużej liczby osób. Praca naukowa może być kontynuowana – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni. Organizatorzy powinni zwrócić klientom pieniądze za bilety na wydarzenia odwołane z powodu epidemii koronawirusa.

Na świecie od wielu dni odwoływane są spektakle i koncerty oraz zamykane kolejne teatry operowe i sale koncertowe. Instytucje kulturalne zamknięte są w na terenie całego kraju we Włoszech, Hiszpanii, Austrii, na Słowacji i w Niemczech.

O autorze