Wiedeńska Staatsoper rusza dziś z bezpłatnymi streamingami!

2

Z powodu epidemii koronawirusa nie działają m.in. szkoły i instytucje kulturalne, na ulicach pustki, większość ludzi nie wychodzi z domu. W tej trudnej sytuacji wiele teatrów operowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i nieodpłatnie otwiera swoje archiwa z popularnymi nagraniami spektakli bądź oferuje streamingi wydarzeń odbywających się bez udziału publiczności.

Serię retransmisji wybranych przedstawień przygotowała również Wiener Staatsoper. Począwszy od dziś każdego wieczoru na platformie streamingowej www.staatsoperlive.com będzie można obejrzeć spektakl, który zostanie udostępniony online jeszcze przez 24 godziny po emisji. Wszystkie spektakle rozpoczynać się będą o godz. 19.00, za wyjątkiem wszystkich oper Wagnera, które startują już o 17.00.

Program streamingów ogłoszony został na okres od 14 marca do 2 kwietnia. Wśród wielu wspaniałych artystów, których kunszt wokalny będzie można podziwiać bez wychodzenia z domu, nie brakuje polskich akcentów – Piotra Beczałę dwukrotnie obejrzymy w „Tosce” (23.03., 26.03), a Tomasza Koniecznego w „Pierścieniu Nibelunga” Wagnera, którego poszczególne części będą udostępniane w następujących terminach – „Złoto Renu” (15.03), „Walkiria” (18.03), „Zygfryd” (22.03) i „Zmierzch Bogów” (28.03).

niedziela, 15 marca – “Złoto Renu” Wagnera

Dyrygent: Adam Fischer
Obsada: Tomasz Konieczny (Wotan), Boaz Daniel (Donner), Jason Bridges (Froh), Norbert Ernst (Loge), Jochen Schmeckenbecher (Alberich), Herwig Pecoraro (Mime), Ain Anger (Fasolt), Sorin Coliban (Fafner), Michaela Schuster (Fricka), Caroline Wenborne (Freia), Anna Larsson (Erda)
Przedstawienia z dnia 10 stycznia 2016

poniedziałek, 16 marca – “Falstaff” Verdiego

Dyrygent: James Conlon
Obsada: Carlos Álvarez (Sir John Falstaff), Simon Keenlyside (Ford), Jinxu Xiahou (Fenton), Herwig Pecoraro (Bardolfo), Ryan Speedo Green (Pistola), Michael Laurenz (Dr. Cajus), Olga Bezsmertna (Alice Ford), Hila Fahima (Nannetta), Monika Bohinec (Mrs. Quickly), Margaret Plummer (Meg Page)
Przedstawienie z dnia 30 stycznia 2019

wtorek, 17 marca – “Trzy siostry” Eötvösa

Dyrygent: Péter Eötvös
Obsada: Aida Garifullina (Irina), Margarita Gritskova (Mascha), Ilseyar Khayrullova (Olga), Eric Jurenas (Natascha), Boaz Daniel (Tusenbach), Clemens Unterreiner (Verschinin), Gabriel Bermúdez (Andrei), Dan Paul Dumitrescu (Kulygin), Norbert Ernst (Doktor), Victor Shevchenko (Soljony), Marcus Pelz (Anfissa), Jason Bridges (Rodé), Jinxu Xiahou (Fedotik)
Przedstawienie z dnia 18 marca 2016

środa, 18 marca – “Walkiria” Wagnera

Dyrygent: Simon Rattle
Obsada: Christopher Ventris (Siegmund), Mikhail Petrenko (Hunding), Tomasz Konieczny (Wotan), Martina Serafin (Sieglinde), Evelyn Herlitzius (Brünnhilde), Michaela Schuster (Fricka)
Przedstawienie z dnia 31 maja 2015

czwartek, 19 marca – “Falstaff” Verdiego

Dyrygent: Zubin Mehta
Obsada: Ambrogio Maestri (Sir John Falstaff), Ludovic Tézier (Ford), Paolo Fanale (Fenton), Herwig Pecoraro (Bardolfo), Riccardo Fassi (Pistola), Thomas Ebenstein (Dr. Cajus), Carmen Giannattasio (Alice Ford), Hila Fahima (Nannetta), Marie-Nicole Lemieux (Mrs. Quickly), Lilly Jørstad (Meg Page)
Przedstawienie z dnia 15 grudnia 2016

piątek, 20 marca – “Tosca” Pucciniego

Dyrygent: Dan Ettinger
Obsada: María José Siri (Floria Tosca), Roberto Alagna (Mario Cavaradossi), Michael Volle (Baron Scarpia)
Przedstawienie z dnia 5 grudnia 2015

sobota, 21 marca – “Kopciuszek” Rossiniego

Dyrygent: Jean-Christophe Spinosi
Obsada: Maxim Mironov (Don Ramiro), Alessio Arduini (Dandini), Paolo Rumetz (Don Magnifico), Ileana Tonca (Clorinda), Margaret Plummer (Tisbe), Isabel Leonard (Angelina), Luca Pisaroni (Alidoro)
Przedstawienie z dnia 22 lutego 2018

niedziela, 22 marca – “Zygfryd” Wagnera

Dyrygent: Axel Kober
Obsada: Stephen Gould (Siegfried), Iréne Theorin (Brünnhilde), Tomasz Konieczny (Der Wanderer), Jochen Schmeckenbecher (Alberich), Monika Bohinec (Erda), Herwig Pecoraro (Mime), Sorin Coliban (Fafner)
Przedstawienie z dnia 16 stycznia 2019

poniedziałek, 23 marca – “Tosca” Pucciniego

Dyrygent: Marco Armiliato
Obsada: Sondra Radvanovsky (Floria Tosca), Piotr Beczała (Mario Cavaradossi), Thomas Hampson (Baron Scarpia)
Przedstawienie z dnia 17 lutego 2019

wtorek, 24 marca – “Napój miłosny” Donizettiego

Dyrygent: Marco Armiliato
Obsada: Olga Peretyatko (Adina), Dmitry Korchak (Nemorino), Alessio Arduini (Belcore), Adam Plachetka (Doktor Dulcamara), Ileana Tonca (Giannetta)
Przedstawienie z dnia 26 lutego 2017

środa, 25 marca – “Kopciuszek” Rossiniego

Dyrygent: Speranza Scappucci
Obsada: Maxim Mironov (Don Ramiro), Alessio Arduini (Dandini), Renato Girolami (Don Magnifico), Eri Nakamura (Clorinda), Catherine Trottmann (Tisbe), Elena Maximova (Angelina), Michele Pertusi (Alidoro)
Przedstawienie z dnia 10 listopada 2016

czwartek, 26 marca – “Tosca” Pucciniego

Dyrygent: Marco Armiliato
Obsada: Karine Babajanyan (Floria Tosca), Piotr Beczała (Mario Cavaradossi), Carlos Álvarez (Baron Scarpia)
Przedstawienie z dnia 23 czerwca 2019

piątek, 27 marca – “Wesele Figara” Mozarta

Dyrygent: Adam Fischer
Obsada: Carlos Álvarez (Conte d’Almaviva), Dorothea Röschmann (Contessa d’Almaviva),  Andrea Carroll (Susanna), Adam Plachetka (Figaro), Margarita Gritskova (Cherubino)
Przedstawienie z dnia 15 września 2017

sobota, 28 marca – “Zmierzch Bogów” Wagnera

Dyrygent: Axel Kober
Obsada: Stephen Gould (Siegfried), Iréne Theorin (Brünnhilde), Anna Gabler (Gutrune), Falk Struckmann (Hagen), Tomasz Konieczny (Gunther), Jochen Schmeckenbecher (Alberich), Waltraud Meier (Waltraute)
Przedstawienie z dnia 20 stycznia 2019

niedziela, 29 marca – “Romeo i Julia” Gounoda

Dyrygent: Plácido Domingo
Obsada: Aida Garifullina (Juliette), Rachel Frenkel (Stéphano), Rosie Aldridge (Gertrude), Juan Diego Flórez (Roméo), Carlos Osuna (Tybalt)
Przedstawienie z dnia 1 stycznia 2017

poniedziałek, 30 marca – “Wesele Figara” Mozarta

Dyrygent: Plácido Domingo
Obsada: Luca Pisaroni (Conte d’Almaviva), Rachel Willis-Sørensen (Contessa d’Almaviva), Valentina Naforniţă (Susanna), Alessio Arduini (Figaro), Marianne Crebassa (Cherubino)
Przedstawienie z dnia 28 stycznia 2016

wtorek, 31 marca – “Napój miłosny” Donizettiego

Dyrygent: Speranza Scappucci
Obsada: Aida Garifullina (Adina), Benjamin Bernheim (Nemorino), Orhan Yildiz (Belcore), Paolo Rumetz (Doktor Dulcamara), Mariam Battistelli (Giannetta)
Przedstawienie z dnia 8 listopada 2018

środa, 1 kwietnia – “Kobieta bez cienia” Straussa

Dyrygent: Christian Thielemann
Obsada: Stephen Gould (Der Kaiser), Camilla Nylund (Die Kaiserin), Evelyn Herlitzius (Die Amme), Wolfgang Bankl (Geisterbote), Wolfgang Koch (Barak, der Färber), Nina Stemme (Färberin)
Przedstawienie z dnia 10 czerwca 2019

czwartek, 2 kwietnia – “Peer Gynt” Griega

Dyrygent: Simon Hewett
Obsada: Denys Cherevychko (Peer Gynt), Nina Poláková (Solveig), Eno Peci (Der Tod), Zsolt Török (Ein Hirsch), Franziska Wallner-Hollinek (Åse), Nikisha Fogo (Die Frau in Grün)
Przedstawienie z dnia 10 grudnia 2018

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart