W Operze Wrocławskiej dziś premiera baletu „Anna Karenina”

38

W Operze Wrocławskiej dziś wieczorem premiera baletu „Anna Karenina” w reżyserii i choreografii Bożeny Klimczak. Powieść „Anna Karenina” Lwa Tołstoja inspiruje twórców filmowych i teatralnych od lat. W postać Anny na dużym ekranie wcielały się m.in. Greta Garbo, Vivien Leigh, Tatiana Samojłowa, Sophie Marceau, czy Keira Knightley (czyt. Kira Najtli).

W 1971 roku rosyjski kompozytor i pianista Rodion Szczedrin napisał muzykę do libretta Borisa Anochina na podstawie powieści Tołstoja. Podczas prapremiery baletowej w Teatrze Bolszoj w Moskwie w roku 1972, rolę tytułową kreowała rosyjska tancerka Maja Plisiecka.

Wrocławski spektakl baletowy wykorzystuje tę samą muzykę i libretto. Twórczyni przedstawienia, Bożena Klimczak mówi, że tak jak w tym legendarnym moskiewskim spektaklu z Plisiecką, wydobyła przede wszystkim dramat Anny, co daje pole do popisu tancerce kreującej tę postać. – Pokazujemy dramat kobiety, która dokonuje wyboru pomiędzy wygodną, ale beznamiętną egzystencją w środowisku arystokracji, a wielką miłością, która na zawsze burzy spokój – mówi Bożena Klimczak.

Obsada głównej roli jest podwójna – w kolejnych przedstawieniach partię Anny Kareniny będą tańczyły na zmianę: Nozomi Inoue (czyt. Nozomi Inue) i Paulina Woś. Premiera baletu „Anna Karenina” w Operze Wrocławskiej dziś, następny spektakl jutro, a kolejne w lutym.

(IAR)

O autorze