„Ubu Król” Pendereckiego po raz pierwszy na deskach Opery Śląskiej

0

W Operze Śląskiej w Bytomiu po raz pierwszy zostanie wystawione dzieło Krzysztofa Pendereckiego – komiczna opera „Ubu Król”. Premiera tej groteskowej opowieści o władzy odbędzie się tam w niedzielę.

Niemieckojęzyczna opera buffo w 2 aktach, do której libretto napisali Krzysztof Penderecki i Jerzy Jarocki, powstała na podstawie XIX-wiecznej sztuki Alfreda Jarry’ego „Ubu Król, czyli Polacy”.

Akcja opery dzieje się „w Polsce, czyli nigdzie”. Przedstawiona w niej historia opowiada dzieje Ubu, który – za namową bezwzględnej żony Ubicy – zamordował króla i przejął władzę w państwie. Brutalne rządy bohatera, już jako króla, doprowadzają jednak kraj do upadku.

Dyrektor Tadeusz Serafin podkreślił, że wystawienie tak wymagającego dzieła jest dla bytomskiego zespołu dużym wyzwaniem. W spektaklu wystąpi bowiem 40 solistów, chór, balet, statyści oraz dwie orkiestry prowadzone przez dwóch dyrygentów.

Dyrektor pytany, czy współcześnie napisana opera może być trudna w odbiorze, wskazał, że „to dzieło jest pastiszem różnych stylów muzycznych potraktowanych z przymrużeniem oka”. „Można w nim znaleźć dalekie echa Mozarta, Rossiniego, Straussa, Wagnera czy Strawińskiego” – powiedział Serafin powołując się na słowa samego kompozytora.

Reżyserią i scenografią spektaklu zajął się Waldemar Zawodziński, który wcześniej zrealizował w Bytomiu nagradzanego „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego. Za choreografię odpowiada Janina Niesobska. Kierownictwo muzyczne objął Jurek Dybał – m.in. szef orkiestry Sinfonietta Cracovia, a kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek.

„Ubu Król” to pierwsze dzieło Pendereckiego wystawione na deskach Opery Śląskiej, choć pierwotnie miała to być jego opera „Diabły z Loudun”.

Światowa prapremiera „Ubu Rex” miała miejsce w Monachium w 1991 r., a premiera polska – w Łodzi w 1993 r.

Dorobek działającej od 1945 r. Opery Śląskiej to 260 premier i prapremier oper, operetek i baletów. Rocznie w jej siedzibie i podczas gościnnych występów bytomskich artystów ogląda ponad 110 tys. widzów. Podczas 1000 zagranicznych wyjazdów artyści bytomskiej opery zagrali m.in. w Filharmonii Berlińskiej i Filharmonii Monachijskiej.

(PAP)

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart

Komentarze są wyłączone.