Tristan i Izolda – ostatnia premiera sezonu w TW – ON

4

Warszawska premiera „Tristana i Izoldy” Richarda Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego zaplanowana jest na 12 czerwca. Spektakl realizowany jest w koprodukcji z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Festspielhaus Baden-Baden i National Centre of Performing Arts w Pekinie – jesienią przedstawienie będzie otwierać sezon 2016/2017 w The Metropolitan Opera. W Warszawie spektakl poprowadzi Stefan Soltesz, a wśród solistów wystąpią m.in. Jay Hunter Morris (Tristan) i Melanie Diener (Izolda).

Historia mitycznych kochanków to z jednej strony opowieść o sile namiętności zdolnej przezwyciężyć śmierć, z drugiej – opowieść o zanurzaniu się w ciemność, porzuceniu doczesności na rzecz tego, co skryte, podświadome, nieoczywiste.

Trzy akty tego dramatu rozgrywają się współcześnie, na statku wojennym. Tristan wiezie Izoldę Markowi – wodzowi zwycięskiej armii i jednocześnie swemu opiekunowi. Z każdym aktem zstępujemy coraz głębiej w pokłady jego psychiki. Dwa pierwsze akty przedstawiają konflikt „zewnętrzny”, jakim jest zbrojne starcie brytyjsko-irlandzkie. W akcie III przenosimy się zaś na poziom wewnętrznego konfliktu Tristana rozdartego pomiędzy żołnierskie powinności wobec władzy a artystyczne potrzeby człowieka o wrażliwej duszy. Tristan i Izolda Wagnera jest pod każdym względem operą przełomu – w muzyce reprezentuje koniec muzyki romantycznej, zwiastując nowoczesność, zaś w warstwie fabularnej pokazuje moment kryzysu – starcie się wizji świata, różnych wrażliwości, stałości z niepewnością, nocy z dniem.

Teatr Wielki – Opera Narodowa organizuje w dniu 5 czerwca o godz. 15.00 w foyer teatru otwarte spotkanie z twórcami spektaklu – Mariuszem Trelińskim oraz dyrygentem Stefanem Solteszem. Gościem specjalnym spotkania będzie autor biografii Richarda Wagnera, Jacques de Decker.

(informacja prasowa)

O autorze