„Tristan i Izolda” koncertowo w Warszawie i Wrocławiu

0

3 i 4 czerwca na zakończenie sezonu artystycznego 2015 – 2016 w Filhamonii Narodowej wykonano koncertową wersję „Tristana i Izoldy” Richarda Wagnera.

„Tristan i Izolda” Richarda Wagnera to jedno z najważniejszych dzieł w historii muzyki. Po prawykonaniu w 1865 roku utwór stał się przedmiotem licznych kontrowersji i polemik – jednych zachwycił, innych przytłoczył bogactwem i nowatorstwem języka muzycznego, a także niezrównaną temperaturą uczuć wyrażonych w muzyce. Koncertowe wykonanie tego dzieła pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat. Udział znakomitych solistów, na czele z Michaelem Weiniusem (Tristan), Jennifer Wilson (Izolda) i Tomaszem Koniecznym (Gorwenal) zapewnił koncertowi status prawdziwej muzycznej uczty.

Szwedzkiego tenora Michaela Weiniusa warszawska publiczność miała okazję niedawno oklaskiwać na Festiwalu Beethovenowskim w tytułowej roli w „Parsifalu” Wagnera. W roli Izoldy partnerowała mu Jennifer Wilson – artystka specjalizująca się w rolach wagnerowskich, która w europejskich i amerykańskich teatrach wcielała się m.in. w Sentę, Brunhildę i Izoldę właśnie. Tomasz Konieczny to z kolei znakomity bas – baryton, odnoszący sukcesy w kraju i za granicą wykonawca wagnerowskiego repertuaru, który zachwycił niedawno niemiecką publiczność w Semperoper Dresden rolą Telramunda w „Lohengrinie” u boku Anny Netrebko i Piotra Beczały.

Orkiestra Filharmonii Narodowej pod przewodnictwem Jacka Kasprzyka wykona „Tristana i Izoldę” również na dwuczęściowym koncercie 7 i 8 czerwca w Narodowym Forum Muzyki.

To jednak nie koniec możliwości wysłuchania niezwykłego dzieła Wagnera – 12 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się premiera opery w pełnej inscenizacji w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Spektakl stanowi koprodukcję m.in. z The Metropolitan Opera i zostanie wystawiony na rozpoczęcie sezonu artystycznego 2016 – 2017  w nowojorskiej operze.

Wielbiciele Tomasza Koniecznego będą mogli z kolei zobaczyć go jako wykonawcę dzieł Wagnera w trakcie niezwykłego koncertu charytatywnego „Chopin / Wagner”, z którego dochód przeznaczony jest na rzecz wymagającego rehabilitacji po ciężkiej chorobie śpiewaka operowego – Jacka Janiszewskiego. Koncert odbędzie się 16 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i będzie to pierwszy występ tego znakomitego artysty na deskach TW-ON.

 

O autorze