Transmisje baletowe do kin z Teatru Bolszoj w Moskwie

0

Dwa lata temu, 4 października 2014 roku, 5 znanych grup baletowych The Royal Ballet z Londynu, Australian Ballet, moskiewski Balet Bolszoj, National Ballet of Canada oraz San Francisco Ballet ustanowiło Światowy Dzień Baletu. Od tego roku do obchodów tego święta przyłączył się Polski Balet Narodowy, kierowany przez Krzysztofa Pastora. W ciągu całego dzisiejszego dnia zespoły baletowe będą prowadzić bezpośrednie transmisje za pomocą Facebook Live. Na facebookowym profilu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej o godz. 12.45 rozpocznie się transmisja zza kulis, którą poprowadzi solista PBN Robin Kent.

Również Teatr Wielki w Łodzi w ramach dnia baletu zaprosił widzów na próbę przedstawienia „Kopciuszek” oraz „Święto wiosny / Krzesany”.

Teatr Bolszoj w Moskwie już w tym miesiącu rozpoczyna kolejny sezon transmisji kinowych. Będzie to pierwszy sezon zespołu baletowego Teatru Bolszoj pod nowym kierownictwem Machara Wazijewa.

Sezon 16 października otworzy „Złoty Wiek” Jurija Grigorowicza do muzyki Dmitrija Szostakowicza. Akcja tego baletu rozgrywa się w środowisku gangsterskim w nocnym klubie o nazwie Złoty Wiek. W listopadzie „Jasny Potok” tego samego kompozytora w choreografii Aleksieja Ratmańskiego przeniesie nas do kołchozu, w którym dwie młode kobiety wypróbują wierność męża jednej z nich. W grudniu powróci „Dziadek do orzechów”, najpopularniejszy, nie tylko w okresie świątecznym, tytuł transmisji. W nowym roku zobaczymy na żywo „Śpiącą królewnę” – gigantyczny, baśniowy balet w przepięknej, tradycyjnej inscenizacji. W lutym nadarzy się kolejna okazja, aby podziwiać Swietłanę Zacharową, primabalerinę Bolszoj, w „Jeziorze łabędzim”. Wszystkie trzy dzieła Czajkowskiego zaprezentowane będą w legendarnych już choreografiach Jurija Grigorowicza. Niespodzianką będzie „Wieczór choreografii współczesnych”, w którym znajdą się dzieła mistrzów choreografii XX i XXI wieku: Jerome’a Robbinsa, Haralda Landera oraz Aleksieja Ratmańskiego (repertuar wieczoru uległ zmianie w stosunku do anonsów Teatru Bolszoj z maja). Na koniec sezonu Bolszoj zostawił nowinkę: balet „Bohater naszych czasów” na postawie powieści Lermontowa. Muzykę skomponował Ilja Demucki, a choreografię stworzył Jurij Posochow. Spektakl otrzymał trzy Złote Maski, prestiżowe rosyjskie nagrody teatralne.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium – Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak „Spartakus” czy „Romeo i Julia”.

Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Machar Wazijew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.

Rozpowszechnianiem spektakli teatralnych z cyklu NT LIVE na terenie Polski zajmuje się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie – nazywowkinach.pl.

Lista kin, w których można oglądać transmisje: http://new.nazywowkinach.pl/bolsoj/gdzie-ogladac

(na podstawie informacji prasowej nazywowkinach.pl)

O autorze