„The Turn of the Screw. (Dokręcanie śruby)”- thiller na zamku w Szczecinie

1

20 maja w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera pierwszej polskiej inscenizacji najbardziej niepokojącej opery XX. wieku – „The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby) Benjamina Brittena.

Dzieło to pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry’ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

Mimo, iż zmarły w 1976 roku Benjamin Britten, powszechnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, jego twórczość wymykająca się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu wciąż pozostaje mało znana w Polsce. Dzięki wszechstronności i otwarciu na różnorodne formy wypowiedzi, twórczą wielotorowość brytyjskiego kompozytora porównuje się niejednokrotnie do Maurice Ravela i Igora Strawińskiego. Brittena inspirowała literatura i poezja czego wyraz dał w utworach będących muzycznymi adapcjami utworów m.in. Williama Shakespeare’a (jedna z najbardziej udanych operowych adaptacji „Snu nocy letniej”), Henry’ego Melville’a, George’a Crabbe’a, Tomasza Manna czy Henry’ego Jamesa. Właśnie utworowi ostatniego z wymienionych (w Polsce znanemu pod tytułem „W kleszczach lęku”) poświęcona jest kameralna opera: „The Turn of the Screw” („Obrót śruby”) (w szczecińskiej wersji zdecydowaliśmy się na użycie tytułu „Dokręcanie śruby”, który jest pewnym idiomem odnoszącym się do narastającj atmosfery opresji, podobnie jak idiomem jest angielska wersja tytułu), pierwotnie napisana z myślą o własnym zespole kompozytora English Opera Group.

Światowa premiera „The Turn Of The Screw” miała miejsce w Wenecji w 1954 roku, a dopiero 61 lat później doczekała się polskiej premiery jaka odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie (ale tylko w wersji koncertowej, natomiast w Szczecinie rok później odbędzie się pierwsza polska inscenizacja tej opery). Dzięki konsekwentnie pełnionej od 1992 przez wytwórnię DUX misji dokumentowania  najbardziej wartościowych zjawisk współczesnej muzyki klasycznej, polski odbiorca ma okazję zapoznać się z rejestracją audio „The Turn Of The Screw” na płytach wydanych w formie niezwykle atrakcyjnego boxu zawierającego poza dwoma dyskami również obszerną, ponad 120-stronnicową książeczkę z polskim przekładem libretta Myfanwy’ego Pipera.

„Obrót śruby” to rodzaj psychologicznego thrillera opowiadającego historię przybyłej do wiejskiej posiadłości guwernantki, która podjęła się opieki nad dwojgiem sierot. Domostwo okazuje się nawiedzone a osobowości dzieci skrywają ponurą tajemnicę. Dominuje niepewność, groza i wszechobecne poczucie strachu. Dwa akty podzielone są na odrębne sceny będące rodzajem wariacji na temat przedstawiony w pierwszej scenie po Prologu. Taka konstrukcja dzieła wspaniale buduje nasyconą grozą, klaustrofobiczną atmosferę całości utworu.

Niewątpliwie polska premiera koncertowa i płytowa „The Turn Of The Screw” stanowiła jedno z najważniejszych wydarzeń operowych w 2015 roku. W 2016 takim wydarzeniem jest premiera pierwszej polskiej inscenizacji tej perły XX-wiecznej literatury operowej, a ze względu na wciąż niewystarczająco w Polsce znaną twórczość Benjamina Brittena, wielki krok w stronę ukazania jego twórczości polskiemu odbiorcy.

(informacja prasowa)

 

O autorze