The Metropolitan Opera: 50th Anniversary Gala

1

W 2016 roku minęło 50 lat od momentu, kiedy Metropolitan Opera mieści się w Lincoln Center. Otwarciu nowego budynku opery w dniu 16 września 1966 roku towarzyszyła światowa prapremiera dzieła Samuela Barbera – „Antoniusz i Kleopatra”, z Leontyne Price oraz Justino Díazem w rolach głównych.

fot. The Metropolitan Opera

fot. Metropolitan Opera

7 maja w Metropolitan Opera odbędzie się z tej okazji wyjątkowy koncert galowy, w którym wezmą udział najlepsi obecnie śpiewacy operowi. Nie zabraknie wśród nich wybitnych Polaków – Piotr Beczała i Mariusz Kwiecień regularnie pojawiają się na scenie tego uchodzącego za najbardziej liczący się na świecie teatru operowego. Udział w gali potwierdzili również Anna Netrebko, Sonya Yoncheva, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Placido Domingo, Renee Fleming, Rene Pape, Eric Owens, Michael Fabiano, Elina Garanca, Kristine Opolais, Matthew Polenzani i wiele innych znakomitych artystów. W programie gali znajdą się fragmenty wystawianych w ostatnim pięćdziesięcioleciu oper, w tym inauguracyjnego „Antoniusza i Kleopatry”, a także m.in. „Porgy i Bess” Gershwina, „Samsona i Dalili” Saint-Saënsa, „Trojan” Berlioza, „Lombardczyków” Verdiego. Ceny dostępnych jeszcze biletów zaczynają się od 950 dolarów. Radiowa transmisja koncertu dostępna będzie  nieodpłatnie w niedzielę (7.05) o godz. 23.55 na stronie internetowej: http://www.metopera.org/Season/Radio/Free-Live-Audio-Streams/ 

fot. Metropolitan Opera

fot. Metropolitan Opera

Liczący 50 lat budynek opery zaprojektowany został przez Wallace’a K. Harrisona. Wschodnią fasadę zdobi pięć łuków z olbrzymimi szybami, przez które widoczne jest wnętrze foyer, w którym można cieszyć oczy dwoma gigantycznymi freskami autorstwa Marca Chagalla. Sala mieści około 3800 osób. W chwili otwarcia zaplecze techniczne teatru było szczytem osiągnięć ówczesnej inżynierii.

Próby do spektaklu "Turandot" Pucciniego, fot. Ken Howard / Metropolitan Opera

Próby do spektaklu „Turandot” Pucciniego, fot. Ken Howard / Metropolitan Opera

Dziś Metropolitan Opera to prężnie działająca instytucja kultury, aczkolwiek borykająca się z problemami finansowymi. Peter Gelb, który od 2006 roku pełni funkcję dyrektora teatru, stara się obniżyć koszty produkcji operowych i przyciągnąć nową widownię. W sezonie 2017/2018 wystawionych zostanie pięć premier oraz wznowienia dziewiętnastu granych już wcześniej przedstawień. 10 z nich transmitowanych będzie do kin na całym świecie w ramach cyklu „The Met: Live in HD”, który zainaugurowany został w 2006 roku. Od tego czasu na transmisje nowojorskich spektakli sprzedano ponad 20 milionów biletów w 70 krajach świata.

Występ na scenie Metropolitan Opera to marzenie każdego śpiewaka, bez względu na to, czy pochodzi z Argentyny, Rosji, Francji czy Polski. Liczne transmisje kinowe, radiowe oraz nagrania DVD z przedstawień kreują z solistów prawdziwe gwiazdy, uwielbiane przez publiczność na całym świecie.

Eugene Onegin: Metropolitan Opera (Gergiev) (2014)

Eugene Onegin: Metropolitan Opera (Gergiev) (2014)

Najlepsi polscy śpiewacy – Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Andrzej Dobber, a wcześniej Teresa Żylis-Gara, Teresa Kubiak, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Adam Didur, bracia Reszke czy Marcelina Sembrich-Kochańska – występowali i wciąż występują na deskach tego teatru. Sukcesy w Nowym Jorku odnosi również dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który na początku 2015 roku wystawił w Met dyptyk „Jolanta / Zamek Sinobrodego”, a na rozpoczęcie obecnego sezonu zaprezentował swoją inscenizację „Tristana i Izoldy” Wagnera. Do debiutu w 2019 roku w roli Alberyka w „Pierścieniu Nibelunga” szykuje się Tomasz Konieczny, jeden z najlepszych śpiewaków wagnerowskich na świecie. Wkrótce dołączy do niego zapewne doskonale znany już w Europie bas Rafał Siwek oraz inni soliści zmierzający ku najbardziej prestiżowym teatrom. Tak dobrej passy Polacy nie mieli od wielu dziesięcioleci.

O autorze