Tauron Letni Festiwal Operowy – Tosca

0

W ramach Tauron Letniego Festiwalu Operowego organizowanego przez Operę Wrocławską w przestrzeni miejskiej Wrocławia wystawiona zostanie w dniach 1, 2, 3, 8, 9, 10, 15, 16, 17 lipca „Tosca” Giacomo Pucciniego.

Jest to jedna z najsławniejszych oper wszechczasów – mimo chłodnego przyjęcia i wielu niepochlebnych opinii krytyków, „Tosca” w rok po premierze podbiła całe Włochy. O jej popularności wśród publiczności świadczy też fakt, że wrocławska inscenizacja z 1961 roku w ciągu kolejnych 20 lat została zagrana aż 192 razy.

Na scenie oglądamy poruszająca do głębi historię miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego, w którą wmieszały się okrutne historia i polityka, uosabiane przez złowrogiego Scarpię. Ten miłosny trójkąt zwiastuje dramat. Kompozytor po mistrzowsku przedstawił połączenie radości i posępnej śmierci, siły miłości i okrutnych tortur, jakich doświadczają bohaterowie.

Prawda uczuć głównych postaci, niezapomniane arie pełne czaru melodii, „teatr w teatrze”, elementy wstrząsającego realizmu składają się na tę operę, zachwycającą kolejne pokolenia widzów od czasu rzymskiej prapremiery w 1900 r.

Tosca 1 (2) foto

Tosca 2 (2) foto

Tosca foto strzały
Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Tomasz Szreder, reżyserię Pierre-Jean Valentin. Za adaptację spektaklu odpowiada Adam Frontczak. Już po raz drugi we Wrocławiu dzieło Pucciniego wystawione zostanie w trzech historycznych miejscach miasta, co nawiązuje do zmian miejsca akcji opery. Akt I będzie można zobaczyć w katedrze św. Magdaleny, akt II w Operze Wrocławskiej, natomiast akt III w Parku Staromiejskim.

TOSCA_afiszoplakat_www (2)
Realizatorzy
Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Tomasz Szreder
Reżyseria: Pierre-Jean Valentin
Adaptacja spektaklu: Adam Frontczak

Obsada
Floria Tosca: Magdalena Barylak*, Anna Lichorowicz, Magdalena Molendowska*
Mario Cavaradossi: Nikolay Dorozhkin, Zdzisław Madej*, Igor Stroin
Scarpia: Mariusz Godlewski*, Bogusław Szynalski*
Cesare Angelotti: John Paul Huckle, Maciej Krzysztyniak
Sciarrone: Marek Paśko
Spoletta: Piotr Bunzler, Edward Kulczyk
Zakrystian: Makariy Pihura, Tomasz Rudnicki
Dozorca: Marek Klimczak, Janusz Zawadzki
Pastuszek : Agata Chodorek, Magdalena Dudek

*gościnnie | guest

Orkiestra, chór i chór dziecięcy Opery Wrocławskiej

(informacja prasowa)

O autorze