Szczecin. Sześć premier w Operze na Zamku

1

Koncertem, podczas którego zabrzmią fragmenty z opery „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego oraz VII Symfonia E-dur Antona Brucknera, szczecińska Opera na Zamku zainauguruje 25 września nowy sezon artystyczny. W sezonie 2016 / 2017 Opera na Zamku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia sceny muzycznej. Z tej okazji zespół opery przygotowuje sześć premierowych spektakli oraz liczne wydarzenia specjalne.

Po raz czwarty sezon zainauguruje wspólny koncert w wykonaniu solistów oraz muzyków z orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern. Koncertowi towarzyszyć będzie gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Pro Arte.

7 października na deskach opery zaplanowano premierę „Carmen” Georgesa Bizeta w reżyserii Eweliny Piotrowiak, cenionej młodej reżyserki wielokrotnie nagradzanej za jej operowe produkcje.

carmen-opera-na-zamku

Kolejną produkcją, której premiera przewidziana jest na grudzień, jest „Dziadek do orzechów” w choreografii Karola Urbańskiego, który jako kierownik baletu Opery na Zamku wyróżniony był nagrodą „Bursztynowego pierścienia” za wkład w rozwój szczecińskiego baletu.

W marcu przyszłego roku po raz pierwszy od momentu wystawienia „Rentu” w teatrze zaprezentowany zostanie musical. 28 i 29 sierpnia odbyły się castingi do „Crazy for you” do muzyki George’a Gershwina w reżyserii Jerzego Połońskiego. „Z okazji jubileuszu w centralnym punkcie stawiamy produkcję musicalową „Crazy for You” – hit braci Gershwinów, który święci triumfy na Broadway’u. Nic dziwnego, bo powstał w „złotych czasach musicalu”, a dobrze zarysowane postaci i pełna zwrotów akcji historia łączy się tu z kompozycją na naprawdę wysokim poziomie muzycznym” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Jerzy Wołosiuk, zastępca dyrektora ds. artystycznych Opery na Zamku.

Z kolei w maju 2017 roku opera pokaże autorski projekt baletowy w postaci „Dzieci z dworca ZOO” w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka (artysta ten został uhonorowany nagrodą muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy choreograf” za poprzednią realizację w Operze na Zamku – spektakl „Ogniwa”).

W nadchodzącym sezonie zobaczymy również „Tannhäusera” Richarda Wagnera. „Dzisiaj jeszcze niewiele mogę powiedzieć o inscenizacji „Tannhäusera”, bo wszystko jest jeszcze we wstępnym etapie przygotowań. Na pewno bardzo cieszymy się na ponowną współpracę z Theater Vorpommern. Nasza ostatnia wspólna realizacja, gdzie również łączyliśmy siły z tamtejszym chórem była bardzo udana. Po wystawieniu „Lohengrina” otrzymaliśmy nominację do prestiżowej nagrody magazynu „Opernwelt” Chór Roku. To z pewnością bardzo trudny materiał muzyczny, ale jego wykonanie sprawi nam z pewnością wielką satysfakcję. To będzie pierwsze wystawienie tego tytułu w Szczecinie” – powiedziała Małgorzata Bornowska, kierownik chóru Opery na Zamku.

Na zakończenie sezonu artystycznego teatru opera wystawi spektakl „Pajace” Leoncavalla w reżyserii Michała Znanieckiego. „Sezon pod znakiem urodzin zakończymy w sierpniu wydarzeniem we współpracy ze światowej sławy reżyserem Michałem Znanieckim. W 10 przestrzeniach miasta wystawimy plenerową superprodukcję z udziałem setki mieszkańców Szczecina chcąc w ten sposób podkreślić naszą lokalną, szczecińską tożsamość. Opera Ruggiera Leoncavalla „Pajace” była już realizowana przez Znanieckiego a inscenizacja ta przyniosła reżyserowi najważniejszą nagrodę włoskich krytyków operowych Premio Abbiati 2015 zwaną także „włoskim Oscarem operowym”. W ubiegłym sezonie o naszym spektaklu niemieckie fachowe Mitteloge.de napisało „to jest najlepszy spektakl jaki widzieliśmy w Europie w ostatnich latach. Naszą intencją jest, by w bieżącym sezonie poziom artystyczny naszego Teatru był co najmniej na tak wysokim poziomie, jak ostatnio” – skomentował Jacek Jekiel, dyrektor opery.

Poza spektaklami, w ciągu sezonu wystąpią na koncertach gwiazdy scen operowych, takie jak Artur Ruciński oraz Sumi Jo. Zaplanowane są również wystawy i inne akcje.

O autorze