Solowa płyta Szymona Komasy na Walentynki

4

14 lutego nakładem firmy Warner Classics ukaże się pierwsza solowa płyta Szymona Komasy „Polish Love Story”. Znany polski baryton podpisał w zeszłym roku kontrakt z prestiżową wytwórnią płytową na nagranie w ciągu 10  lat czterech kolejnych albumów i tym samym dołączył do grona współpracujących z Warner Classics artystów, wśród których są takie sławy jak m.in. Diana Damrau, Elina Garanca, Anna Netrebko czy Rolando Villazon.

„Polish Love Story” stanowi wybór polskich pieśni o tematyce miłosnej. Na płycie będzie można usłyszeć znane utwory Moniuszki, Chopina, Karłowicza i Szymanowskiego, ale również Sonety Szekspira Bairda czy nie publikowane dotychczas kompozycje Bacewicz oraz Mykietyna nagrane z fortepianowym akompaniamentem Oskara Jeziora.

„Zależało mi, żeby album prezentował mnie z zupełnie nowej, zaskakującej strony. Pieśni to bardzo intymna forma połączenia z słuchaczami. Chociaż mieszkam w Wiedniu, to wciąż jestem aktywny artystycznie w Polsce i odnoszę wrażenie, że przeżywa ona wyjątkowy moment w swojej historii. Zadałem sobie pytanie: jak chciałbym uczcić stulecie odzyskania niepodległości a do tego, czym chciałbym zainteresować słuchaczy i zaprezentować im na pierwszej solowej płycie? Pomyślałem od razu: Polish Love Story. Historia, pod którą każdy Polak mógłby się podpisać, mimo tych trudnych relacji, które sami wytwarzamy. Coś, co połączy nas wszystkich. Pieśni, które przemówią nie tylko do rodaków, ale tez do wszystkich słuchaczy  zagranicznych.” – wyjaśnia Szymon Komasa w jaki sposób doszło do powstania płyty.

Debiutancki album promować będzie teledysk do jednego z sonetów Tadeusza Bairda „Jakże podobna zimie jest rozłąka z tobą…” w którym artysta wystąpi w parze z Michaliną Olszańską uznawaną obecnie za najgorętsze nazwisko wśród aktorów młodego pokolenia.

Solowa płyta to nie jedyny projekt, nad którym aktualnie skupia się Szymon Komasa. Opera Columbus w Stanach Zjednoczonych przygotowuje światową prapremierę dzieła Korine Fujiwary „The Flood” w której ten coraz bardziej rozchwytywany baryton wystąpi w głównej roli niemieckiego emigranta przybywającego do USA za „lepszym życiem”. Przedstawienia zaplanowane są na 8, 9 i 10 lutego. „The Flood” opowiada historię bohaterów, pomiędzy którymi wytwarza się więź powstała przez doświadczenie wspólnej tragedii i straty w trakcie wielkiej powodzi, jaka w 1913 roku zdewastowała dużą część Columbus.

„Hans to jedna z najbardziej skomplikowanych postaci, jakie dane mi było zagrać. Bohater nowo powstałej opery przechodzi stadium załamania psychicznego, które po stracie całej swojej rodziny w wyniku powodzi prowadzi go do samobójczej śmierci” – opowiada Komasa o swojej najnowszej kreacji.

Po powrocie do Polski, popularny śpiewak wystąpi w Operze Śląskiej w Bytomiu w „Cyganerii” Pucciniego ”(16.02) oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie zaśpiewa jedną z tytułowych ról w „Orfeuszu i Eurydyce” (8, 9.03) Glucka i powróci w maju jako hrabia Almaviva w „Weselu Figara” Mozarta.

Kolejne angaże to między innymi wznowienie wystawionego z ogromnym sukcesem w Teatrze Wielkim w Łodzi „Tramwaju zwanego pożądaniem” Previna (2.03) oraz tytułowa rola w koncertowej wersji „Parii” Moniuszki pod batutą Łukasza Borowicza na Wielkanocnym Festiwalu  Ludwiga van Beethovena (12.04). Z Łukaszem Borowiczem artysta będzie miał okazję współpracować wcześniej jeszcze w lutym biorąc udział w koncertowym wykonaniu opery „Leila” Berlioza w Filharmonii Poznańskiej. Intensywny początek roku śpiewak uzupełni powrotem do Opery Nova w spektaklach „Falstaff”(marzec) oraz „Potępienie Fausta” (maj).

Szymon Komasa ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Jest również absolwentem londyńskiej Guildhall School of Music and Drama oraz Juilliard School w Nowym Jorku. Zwycięzca i laureat kilkunastu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World, Veronica Dunne, Gerda Lissner. Śpiewał na deskach scen operowych w USA,  Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi wystąpił w Carnegie Hall (Nowy Jork) oraz Wigmore Hall (Londyn).

O autorze