Siedem premier w nowym sezonie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

4

Siedem nowych produkcji, w tym cztery operowe, wystawi w sezonie 2016 / 2017 Teatr Wielki – Opera Narodowa. Inauguracja sezonu odbędzie się 21 października premierą opery „Goplana” Władysława Żeleńskiego, której libretto oparte jest na „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Będzie to pierwsze w historii wystawienie tego dzieła na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Reżyseria powierzona została Januszowi Wiśniewskiemu, w rolę Wdowy wcieli się Małgorzata Walewska, a Balladynę zagra Wioletta Chodowicz. Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że włączenie do repertuaru kolejnej pozycji rodzimego kompozytora jest elementem większego planu, związanego z uczczeniem obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Goplana jest istotnym elementem planu artystycznego, który konstruujemy z myślą o roku 2018 – rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy na ten czas stworzyć na naszej scenie jedyny w swoim rodzaju festiwal arcydzieł ze skarbnicy narodowej prezentując – obok Strasznego dworu i Goplany – także Króla Rogera Karola Szymanowskiego, Manru Ignacego Jana Paderewskiego oraz Erosa i Psyche Ludomira Różyckiego” – poinformował Waldemar Dąbrowski.

Goplana

11 grudnia zaplanowana jest kolejna premiera sezonu – „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta, która jest produkcją Komische Oper z Berlina. W inscenizacji wykorzystywane są elementy niemego kina, animacji i pantomimy, a dodatkową atrakcję spektaklu stanowić będzie udział dawno niewidzianej w warszawskim teatrze Iwony Sobotki w roli Paminy.

Czarodziejski flet

Następnym premierowym przedstawieniem będzie „Turek we Włoszech” Gioachino Rossiniego, które stanowi koprodukcję z festiwalem d’Aix-en-Provence, Teatro Regio di Torino i Opera de Dijon. Reżyserem spektaklu jest Christopher Alden, brat-bliźniak Davida Aldena, który w 2010 roku wystawiał w Warszawie „Katię Kabanovą” Leosa Janacka. W rolach głównych zobaczymy Edytę Piasecką oraz Łukasza Golińskiego.

Turek we Włoszech

Ostatnią operową premierą sezonu będzie prezentowane w czerwcu 2017 roku „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda w reżyserii Mariusza Trelińskiego (koprodukcja z Gran Teatre del Liceu / Barcelona) z udziałem Marlis Petersen, która w ostatnim sezonie osiągnęła duży sukces w tytułowej roli w  „Lulu” Berga w The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Umarłe miasto

Polski Balet Narodowy planuje w nadchodzącym sezonie trzy premiery – trzyczęściowy spektakl – „Chopiniana” / „Bolero” / „Chroma”, „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego w choreografii Krzysztofa Pastora oraz „Darkness” Izadory Weiss, inspirowana „Jądrem ciemności” Josepha Conrada. Premiery odbędą się kolejno 25 listopada, 20 maja i 14 czerwca.

Chopiniana

Jezioro łabędzie

Darkness

Poza premierami, w repertuarze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej znajdą się dobrze znane opery, takie jak: „Madame Butterfly” Pucciniego, „Nabucco” (w tytułowej roli Andrzej Dobber) i „Traviata” Verdiego (w roli głównej Edyta Piasecka / Urska Arlic Gololicic), „Oniegin” Czajkowskiego (w tytułowej roli Mariusz Kwiecień / Ilya Silchuk), „Straszny dwór” Moniuszki, „Wilhelm Tell” Rossiniego, „Pasażerka” Weinberga, „Moby Dick” Knapika (w roli głównej Agnieszka Rehlis), „Matsukaze” Hosokawy, „Głos ludzki” Poulenca, „Cud albo Krakowiaki i Górale” Stefaniego oraz przedstawienia baletowe – „Bajadera”, „Burza”, „Casanova w Warszawie”, „Don Kichot”, „Dziadek do orzechów i Król Myszy”, „Obsesje”, „Persona” i „Poskromienie złośnicy”.

W ubiegłym roku Teatr Wielki – Opera Narodowa rozpoczęła działalność własnej platformy VOD (video-on-demand) oraz współpracę z europejską platformą streamingową – The Opera Platform. Pierwszym dostępnym w tym systemie przedstawieniem był „Straszny dwór” Moniuszki, który na obydwu platformach obejrzało do tej pory 130 tys. widzów. Na 3 listopada tego roku zaplanowany jest natomiast streaming opery „Goplana”.

[grafika – materiały Teatru Wielkiego – Opery Narodowej]

O autorze