Premiera „Turka we Włoszech” w TW-ON

1

17 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się premiera opery „Turek we Włoszech” Gioacchino Rossiniego w reżyserii Christophera Aldena.

„Turek we Włoszech” to opera buffa, skomponowana na zamówienie La Scali przez 22-letniego Gioacchino Rossiniego. Premiera odbyła się 14 sierpnia 1814 r., ale mimo świetnej obsady spektakl przyjęty został bardzo chłodno. Mieszkańcy Mediolanu zarzucali dziełu podobieństwo do „Włoszki w Algierze”, która wcześniej z powodzeniem wystawiana była w Wenecji. Dopiero rok później „Turek we Włoszech” odniósł sukces w Rzymie i utrzymywał się na afiszach europejskich teatrów do lat 40. XIX wieku. Po dość długim okresie zapomnienia opera ta wróciła na światowe sceny w latach 70. XX wieku i obecnie zajmuje stałe miejsce w repertuarze teatrów operowych.

Turek, który przyjeżdża do Italii i wiąże się z Włoszką; Włoch przebierający się za Turka,
a Turczynka za Włoszkę. Między nimi krążący Poeta notujący pomysły do nowej opery buffa – tak
w skrócie można by opisać fabułę „Turka we Włoszech”. Reżyser warszawskiego przedstawienia, Christopher Alden, umieścił akcję we włoskiej scenerii lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie jeszcze dobitniej uwidocznione zostały piętrzące się intrygi miłosne, nieporozumienia oraz wszechobecny komizm.

Spektakl, który miał swoją premierę na Festiwalu d”Aix-en-Provence z powodzeniem wystawiany był również w Teatro Regio di Torino i Opéra de Dijon. Amerykański reżyser, aktywny twórczo od ponad 30 lat, zdobył uznanie na najbardziej prestiżowych scenach operowych w Ameryce Północnej i Europie. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć operę w jego reżyserii. To nie pierwszy jednak raz, kiedy na warsztat bierze „Turka we Włoszech” (już w 1995 roku wystawił spektakl w Long Beach Opera). Tym razem skupił się na relacjach dwóch światów: kobiecego i męskiego, ale także świata kultury muzułmańskiej i zachodniej. I jak mówi sam reżyser, spektakl zyskuje dzisiaj na aktualności: (…) Donald Trump nie lubiłby tej opery: postaci z dwóch tak różnych kultur wspólnie pokonują bariery… Temat ten jest wciąż aktualny. Gdybyśmy akcję opery umieścili w naszych czasach, pan Turek przyjechałby do Nowego Jorku, byłby zatrzymany na lotnisku i odesłany do domu.

W warszawskiej inscenizacji w rolach głównych wystąpią Łukasz Goliński, Edyta Piasecka, Tiziano Bracci, Pavel Kolgatin, Gulio Mastrototaro, Anna Bernacka i Przemysław Baiński. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą dyrektora muzycznego Andriya Yurkevycha.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Festiwalem d’Aix-en-Provence, Teatro Regio di Torino i Opera de Dijon.

O autorze