Premiera „Tristana i Izoldy” na otwarcie sezonu w Met

0

Wczorajszy wieczór w Nowym Jorku był wyjątkowo wzniosły i szybko stał się epokowym wydarzeniem. Nowy sezon artystyczny nowojorskiej Metropolitan Opera otworzył spektakl „Tristan i Izolda” Richarda Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego, przygotowany w koprodukcji m.in z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Tym samym artysta przeszedł do historii jako pierwszy polski reżyser inaugurujący nowy sezon Metropolitan. Mimo odbywającej się tego samego wieczoru pierwszej debaty Clinton-Trump, sala Metropolitan Opera zapełniła się przedstawicielami i miłośnikami kultury i sztuki z całego świata, takimi jak: Placido Domingo, Adrien Brody, Christine Baranski, Patricia Clarkson czy Candice Bergen.  Równolegle na Times Square przybyły tłumy fanów opery, gdzie na ekranie odbywała się transmisja przedstawienia.

Przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie przez publiczność i zakończyło się kilkuminutowymi owacjami na stojąco. Momentalny sukces premiery podkreślał w przemówieniu na uroczystej gali dyrektor generalny Metropolitan Opera, Peter Gelb: „Dzisiejsze przedstawienie było niezwykle poruszające i przysłuży się znacznie bardziej społeczeństwu niż odbywająca się w tym samym czasie debata Hillary Clinton – Donald Trump. Takie otwarcie jubileuszowego sezonu pozwala przypuszczać, że będzie to jeden z najlepszych sezonów w historii”.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Festspielhaus Baden – Baden oraz Nation Centre for the Performorming Arts w Pekinie. Polską premierę mieliśmy okazję oglądać na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 12 czerwca 2016 roku.

Na potrzeby amerykańskiego widza skompletowana została znakomita obsada – m.in. Nina Stemme, Stuart Skelton, Rene Pape. Ekaterina Gubanova oraz prowadzący orkiestrę sir Simon Rattle. Kto był na spektaklu w Warszawie ten wie, że to właśnie dobór odtwórców głównych ról (a w zasadzie wykonującego partię Tristana) był głównym powodem mało entuzjastycznego przyjęcia tego spektaklu na deskach warszawskiego teatru. Polscy widzowie będą mogli porównać obydwie wersje inscenizacji „Tristana i Izoldy” podczas bezpośredniej transmisji z Nowego Jorku do kin, która odbędzie się 8 października.

(na podstawie informacji prasowej TWON)

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart