Premiera „Króla Rogera” w Australii

4

Opera „Król Roger” Karola Szymanowskiego, po bezprecedensowym sukcesie w Royal Opera House w 2015 roku, trafi na deski najważniejszych scen Australii: Sydney Opera House i  Arts Centre Melbourne. Po premierze w Londynie The New York Times określił inscenizację „Króla Rogera” jako “must – see”, a The Telegraph jako „wielki artystyczny triumf” doceniony 5 gwiazdkami i mianem „Hot ticket”.

Australijska i międzynarodowa publiczność zobaczy „Króla Rogera” w reżyserii dyrektora artystycznego Royal Opera House w Londynie Kaspera Holtena. Orkiestrę poprowadzi Andrea Molino, światowej sławy dyrygent i kompozytor włoskiego pochodzenia, związany z Sydney Opera House od 2013 roku.

W obsadzie znajdą się światowej sławy śpiewacy: Michael Honeyman (Król Roger), Lorina Gore (Roxana), Saimir Pirgu/Arthur Espiritu (Pasterz), James Egglestone (Edrisi), Dominica Matthews (Diakonesa) i David Parkin (Arcybiskup); z towarzyszeniem zespołu orkiestrowego, chóralnego i baletowego Opera Australia.

Opera zaprezentowana zostanie  w Sydney Opera House (20 stycznia – 15 lutego 2017 r.) oraz w Arts Centre Melbourne Melbourne  (19 – 27 maja 2017 r.). W sumie planowanych jest 12 spektakli. Będzie to pierwsze wystawienie „Króla Rogera” w Australii. Zgodnie z oryginalnym libretto przygotowanym przez Jarosława Iwaszkiewicza opera śpiewana jest w języku polskim  z wyświetlanym tłumaczeniem na język angielski.

Pokazom opery towarzyszyć będą wydarzenia przybliżające melomanom twórczość Karola Szymanowskiego. 29 stycznia w Sydney Opera House odbędzie się recital pieśni oraz twórczości kameralnej Karola Szymanowskiego w wykonaniu muzyków Opera Australia. W programie koncertu: „Źródło Aretuzy z  „Mitów” op.30; „Romans d-dur” op. 23 ; „II kwartet smyczkowy”,   „Pieśń Roxany”  z opery ”Król Roger” oraz „Pieśni muezina szalonego” op.  42.

Inscenizacja przygotowana została przez Royal Opera House w Londynie przez międzynarodowy zespół pod kierunkiem Kaspera Holtena, dyrektora artystycznego ROH, dla którego kunszt dzieła Szymanowskiego polega na jego niejednoznaczności i możliwości wielorakiej interpretacji. Kasper Holten, duński reżyser operowy i teatralny, ma już w swoim bogatym dorobku blisko 70 premier, wśród nich m.in.: „Eugeniusza Oniegina”, „Don Giovanniego” i „L’Ormindo” dla Royal Opera House czy „Ideomeneusza” dla Państwowej Opery Wiedeńskiej. Od 2011 roku kieruje Royal Opera House.

Premiera „Króla Rogera” w Royal Opera House w Londynie odbyła się 1 maja 2015 roku, gdzie zdobyła uznanie brytyjskich i międzynarodowych mediów. Kierownictwo muzyczne nad przygotowaniem spektakli w ROH objął sir Antonio Pappano, a w tytułowej roli wystąpił Mariusz Kwiecień, uznawany za najwybitniejszego wykonawcę tej partii. Nagranie DVD z operą Karola Szymanowskiego zostało nominowane do tegorocznych nagród Grammy w kategorii „Best Opera Recording”.

Szymanowski jest promowany na świecie od lat w ramach prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza programu „Polska Music”.

O autorze