Premiera Ariodante

0

Po raz pierwszy w Polsce wystawiona została opera „Ariodante” wybitnego twórcy baroku, Georga Friedricha Haendla. Premiera spektaklu odbyła się 13 marca w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Dzieła Haendla od lat cieszą się dużą popularnością na europejskich scenach. Libretto Antonio Salvi powstało na podstawie pieśni 4-6 poematu „Orland szalony” Ludovico Ariosto. Premiera opery odbyła się w Covent Garden w Londynie w styczniu 1735 r.

Trzyaktowe dzieło, które prezentowane jest we włoskiej, oryginalnej wersji językowej można jeszcze zobaczyć na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej dziś i w czwartek oraz w wersji koncertowej – w niedzielę, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wykonanie koncertowe przygotowane jest we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia.

Inscenizację „Ariodante” przygotował Krzysztof Cicheński, reżyser i autor spektakli eksperymentalnych, który m.in. w zeszłym roku z sukcesem wystawił „Pajace” Leoncavalla w poznańskim Teatrze Wielkim.

W warszawskiej interpretacji dzieła scenografia przygotowana przez Julię Kosek jest bardzo minimalistyczna – dopełniają ją wizualizacje multimedialne przygotowane przez Leszka Garstkę. Twórcy zrezygnowali z odtwarzania średniowiecznej czy barokowej scenerii, łącząc różne współczesne konwencje i style.

W rolach głównych występują znakomici soliści, m.in. Olga Pasiecznik jako Ginerva oraz w roli tytułowej – Kacper Szelążek. Artystom towarzyszy Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiqua Collegium Varsoviense pod dyrekcją Władysława Kłosiewicza.

O autorze