„Poławiacze pereł” w Operze Wrocławskiej

0

Liryczna opera Georgesa Bizeta po raz kolejny w Operze Wrocławskiej, tym razem w wersji scenicznej. Premiera 30 kwietnia.

„Poławiacze pereł” stanowią jedną  z najpiękniejszych kompozycji Georgesa Bizeta. Pisząc to dzieło późniejszy autor nieśmiertelnej „Carmen” nie miał jeszcze 25 lat. Stworzył jednak operę, która mimo nieprzychylnych komentarzy ówczesnych krytyków  przetrwała próbę czasu i doczekała się wielu nagrań płytowych. W Polsce „Poławiacze pereł” znani są od ponad stu lat, nie schodzą również z afiszy najlepszych teatrów operowych świata.

Ewa Michnik po raz trzeci zmierzy się z partyturą tego dzieła. 1 marca 1981 r. w Operze Krakowskiej odbyła się premiera „Poławiaczy pereł” właśnie pod jej dyrekcją. Po raz drugi, również pod kierownictwem Ewy Michnik, w listopadzie 2013 r.  dzieło wystawione zostało we wrocławskiej Hali Stulecia. Na deskach Opery Wrocławskiej najbliższy spektakl ujrzymy w nowej odsłonie.

Autor upodobał sobie dla swych oper egzotyczne tło. Akcja „Poławiaczy pereł”, określanych jako „opera liryczna”, rozgrywa się w malowniczej scenerii wioski rybackiej na Cejlonie. Historia opowiada o miłosnym trójkącie: wódz wioski Zurga oraz myśliwy Nadir zakochują się w pięknej kapłance Leili.  W imię swej przyjaźni wyrzekają się tej miłości. Jednak los jest przewrotny. Po długiej nieobecności Leila przybywa do wioski i sprzeniewierza się swemu powołaniu kapłanki – wbrew złożonej obietnicy czystości, między nią a Nadirem wybucha gwałtowna namiętność. Gdy romans wychodzi na jaw, wódz wioski zmuszony jest wydać na kochanków wyrok śmierci. Czy Zurga poświęci swą miłość w imię przyjaźni i dobra kochanych osób?

(informacja prasowa)

O autorze