Polak jednym ze zwycięzców The Metropolitan Opera’s National Council Auditions

1

Polski kontratenor – Jakub Józef Orliński, został jednym z pięciu zwycięzców najbardziej prestiżowego konkursu wokalnego w Stanach Zjednoczonych –  The Metropolitan Opera’s National Council Auditions, którego finał odbył się 13 marca w Nowym Jorku.

Po kilkumiesięcznej serii konkursów na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, sędziowie wybrali pięcioro młodych śpiewaków jako zwycięzców najbardziej prestiżowego konkursu wokalnego w Stanach Zjednoczonych – the Metropolitan Opera National Council Auditions.

Każdy ze zwycięzców otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 $, jednak dla śpiewaków stojących u progu swojej kariery najważniejszy jest prestiż i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców.

Tegoroczni zwycięzcy to:

  • Yelena Dyachek, 24 l., sopran,
  • Emily D’Angelo, 21 l., mezzosopran,
  • Jakub Józef Orliński, 25 l., kontratenor,
  • Sol Jin, 30 l., baryton,
  • Sean Michael Plumb, 24 l., baryton.

13 marca b.r., w końcowej fazie konkursu, dziewięciu finalistów miało możliwość zaprezentowania się na scenie Met, wykonując po dwie arie z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Antony’ego Walkera.

Na koncercie finałowym wśród publiczności zasiadali dyrektorzy artystyczni wiodących teatrów operowych, przedstawiciele firm zajmujących się managementem, czołowi nauczyciele i trenerzy, krytycy muzyczni oraz inni specjaliści z branży, którzy potencjalnie mogą odegrać ważną rolę w karierze młodego śpiewaka.

Wygrana w konkursie, który organizowany był w tym roku już po raz 63., była pierwszym krokiem do sławy wielu najbardziej rozpoznawalnych gwiazd sceny operowej, takich jak Renée Fleming, Susan Graham, Thomas Hampson, Sondra Radvanovsky. Ponad 100 śpiewaków, którzy na początku swojej kariery brali udział w National Council, będzie występować na deskach Met w obecnym sezonie.

Koncert finałowy prowadziła sopranistka Deborah Voigt i będzie on retransmitowany w stacjach radiowych na terenie Stanów Zjednoczonych.


Jakub Orliński jest zwycięzcą zeszłorocznego konkursu  Marcella Sembrich International Vocal Competition. W trakcie studiów wokalnych na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie brał udział w prestiżowym programie – Akademia Operowa, prowadzonym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w celu wspierania rozwoju kariery zawodowej młodych, utalentowanych artystów. Od jesieni 2015 roku studiuje w The Juilliard School w Nowym Jorku. Jest laureatem wyróżnienia na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Poznaniu, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Żilinie na Słowacji oraz nagrody specjalnej na VI Europejskim Konkursie Śpiewu Operowego DEBIUT 2012 w Weikersheim (Niemcy), a także wyróżnienia na VIII. Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Wokalnej Złote Głosy Mazowsza i III miejsca w konkursie Le Grand Prix de l’Opera w Bukareszcie (Rumunia).

O autorze