Polacy na Salzburg Festival

1

Monumentalne oratorium „Stworzenie świata” Haydna zabrzmiało w zeszły piątek w Grosses Festspielhaus na rozpoczęcie festiwalu muzycznego w Salzburgu – jednego z największych i najbardziej prestiżowych w Europie. Poza pierwszymi koncertami, w sobotę zaprezentowano już wystawiany od początku istnienia imprezy spektakl teatralny oparty na znanym średniowiecznym misterium – „Everyman” Hugo von Hofmannsthala, który był jednym z założycieli festiwalu.

Teatralną atrakcją imprezy będzie jednak spektakl „Burza” Szekspira w reżyserii Deborah Warner. W ramach festiwalu zaplanowane są również występy Filharmoników Wiedeńskich i innych znanych orkiestr, jednak uwagę publiczności przyciągają przede wszystkim opery, wystawiane w gwiazdorskiej obsadzie.

W tym roku organizatorzy kuszą widzów tytułami takimi jak m.in. „Manon Lescault” Pucciniego z Anną Netrebko i Yusifem Eyvazovem w rolach głównych, „Don Giovanni” i „Wesele Figara” Mozarta z udziałem Luci Pisaroniego oraz „Thaïs” Masseneta z Sonyą Yonchevą i Placido Domingo.

 Tradycyjnie już wśród gwiazd wydarzenia nie zabraknie Polaków – w „Fauście” Charles’a Gounoda zobaczymy światowej sławy tenora – Piotra Beczałę, a w „Miłości Danae” Richarda Straussa – Tomasza Koniecznego. Piotr Beczała na salzburskim festiwalu zadebiutował w 1997 roku i od tego czasu gości tam rokrocznie. W tym roku w nowej inscenizacji „Fausta” (premiera 10.08.) partnerować mu będą włoska sopranistka Maria Agresta (Małgorzata) oraz pochodzący z Rosji bas Ildar Abdrazakov (Mefisto). Tomasz Konieczny, zaliczany w Europie do grona najlepszych bas – barytonów i wybitny wykonawca ról wagnerowskich, zaprezentuje się w ostatniej operze Straussa, której premiera zaplanowana jest na 31 lipca. Polakowi powierzono wykonanie głównej roli męskiej – boga Jowisza, w roli Danae wystąpi natomiast pochodząca z Bułgarii Krassimira Stojanowa.

Warto odnotować również udział w festiwalu zwycięzcy tegorocznego Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie – baryton Andrzej Filończyk jest uczestnikiem Young Singers Project, co jest kolejnym znaczącym krokiem w jego karierze.

O autorze