Opery i filharmonie zmieniają repertuar

0

Dwa dni temu dyrekcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zdecydowała się odwołać zaplanowaną na kwiecień premierę „Borysa Godunowa” Musorgskiego.

Przeżywamy wojnę na Ukrainie, a także cierpienia ukraińskiej ludności. Wyrażamy podziw dla heroizmu Ukraińców walczących w obronie swojej Ojczyzny. W związku z tym odwołujemy premierę „Borysa Godunowa” 8 kwietnia, a także wszystkie pozostałe spektakle – 10, 12 oraz 14 kwietnia” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Waldemar Dąbrowski, dyrektor TW-ON. „Opera milknie w takich momentach. Wspólnie z zespołem i dyrekcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej postanowiliśmy odwołać nadchodzącą premierę Borysa Godunowa. Niech to milczenie będzie głosem solidarności z narodem Ukrainy” – napisał w odrębnym komunikacie prasowym Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny teatru i reżyser przedstawienia.

Teatr Wielki – Opera Narodowa, fot. materiały prasowe

W „Borysie Godunowie” tytułową partię miał zaśpiewać Yevgeny Nikitin – rosyjski śpiewak, który w 2012 roku zmuszony był zrezygnować z występu w „Latającym Holendrze” podczas słynnego wagnerowskiego Festiwalu w Bayreuth, po ujawnieniu w telewizji, że ma on na piersiach wytatuowaną swastykę.

Kolejnym teatrem, który zrezygnował z planów wystawiania oper rosyjskich kompozytorów jest Opera Nova w Bydgoszczy, która zrezygnowała z „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego. Premiera spektaklu miał odbyć się jesienią na inaugurację 28. Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Opera Nova w Bydgoszczy, fot. fanpage teatru

Obchodząca w najbliższy poniedziałek swoje urodziny Sinfonia Varsovia będzie zbierać w trakcie koncertu środki na pomoc humanitarną dla Ukrainy, a zamiast III Koncertu fortepianowego Rachmaninowa zabrzmi II Koncert fortepianowy f-moll Chopina.

Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii „Solidarni z Ukrainą”, fot. materiały prasowe

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena podziękował m.in. 18-letniej Evie Gevorgyan, faworytce publiczności i jednej z finalistek ostatniego Konkursu Chopinowskiego, z programu wydarzenia zniknęły również dzieła Szostakowicza, Prokofiewa czy Strawińskiego. Embargo na muzykę rosyjskich kompozytorów obowiązuje również obecnie w radiowej Dwójce.

Filharmonia Szczecińska rozpocznie jutrzejszy koncert hymnem Ukrainy, a zamiast Wariacji na temat rokokowy op. 33 Piotra Czajkowskiego muzycy zagrają Koncert wiolonczelowy h-moll Antonina Dvořaka.

Hymn Ukrainy zabrzmiał również w Mediolanie, gdzie Andrzej Boreyko, dyrygent polsko-rosyjskiego pochodzenia i dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie zagrał w ubiegły piątek koncert wraz z wraz z Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi.

Opera Wrocławska, fot. fanpage teatru

Z powodu trwającej wojny planowaną premierę „Manon” z afisza zdjęła na bliżej nieokreślony czas Opera Wrocławska.

Każda premiera to dla opery święto, celebrowanie kunsztu oraz talentu artystów. Nie można jednak cieszyć się i świętować w oderwaniu od otaczającej nas rzeczywistości. Wszystkim trudno jest wypełniać codzienne obowiązki, które zeszły na drugi plan w obliczu niesienia pomocy. To samo czują artyści, jednak wychodząc na scenę wiedzą, że sztuka od zawsze dodawała otuchy w najcięższych czasach” – poinformował teatr w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych. Teatr pozostaje jednak otwarty dla widzów. „Nie zamykamy teatru, wręcz przeciwnie: zmieniamy i wzbogacamy repertuar, bo wiemy jak ważną rolę ma do spełnienia sztuka w czasach, gdy człowieczeństwo jest wystawione na próbę. Już teraz zapraszamy Państwa na koncert pieśni polskich i ukraińskich, który wspólnie realizują polscy i ukraińscy artyści” – deklaruje Opera Wrocławska.

Repertuarowe spektakle skasowała z kolei Opera Krakowska. Dotyczy to tytułów „Mozart i Salieri”, „Miłość do trzech pomarańczy” oraz „Madama Butterfly”. Koncert pieśni ukraińskich w wykonaniu sióstr Olgi i Natalii Pasiecznik będzie można natomiast posłuchać już jutro w Narodowym Forum Muzyki.

O autorze