Opera na festiwalu Chopin i jego Europa

41

15 sierpnia w Warszawie rozpoczyna się festiwal Chopin i jego Europa. 12. edycja Festiwalu to kolejna okazja do konfrontacji twórczości Chopina z muzyką innych kompozytorów, takich jak Bach, Mozart, Haydn, Bellini, Jírovec oraz próba analizy wpływów pomiędzy muzyką Chopina, a dziełami innych twórców. Tegoroczna edycja zatytułowana jest: „Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego”.

Tegoroczny program Festiwalu Chopin i Jego Europa jest tradycyjnie bogaty. Oprócz interpretacji dzieł Fryderyka Chopina dużo dużo uwagi poświęcone zostanie takim gatunkom muzycznym jak opera czy pieśń.

W trakcie festiwalu po raz pierwszy w Polsce będzie można usłyszeć wykonanie koncertowe opery „I Capuleti e i Montecchi” Vincenzo Belliniego w interpretacji włoskiego zespołu orkiestrowego Europa Galante, specjalizującego się w muzyce dawnej. Podczas recitali pieśni zaprezentowane zostaną najpiękniejsze dzieła liryki europejskiej XIX wieku przez takich wykonawców jak Ian Bostridge (tenor), Mariusz Godlewski (baryton) oraz Iwona Sobotka (sopran).

Nie zabraknie również wątków oratoryjnych i chóralnych, m.in. „Requiem” Gaetano Donizettiego, które zostanie wykonane przez orkiestrę Collegium 1704 na instrumentach historycznych w Bazylice św. Krzyża przed sercem Fryderyka Chopina. Ciekawym punktem programu będzie także „Fantazja na fortepian, chór i orkiestrę c-moll op. 80” Ludwiga van Beethovena.

Wątki operowe pojawiają się również w koncertach symfonicznych. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zostaną wykonane dwie uwertury operowe: do opery „Der Pole und sein Kind” Alberta Lortzinga, oraz uwertura do opery „Der Schauspieldirektor” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nietypowym wydarzeniem będzie także wykonanie opery Gioacchino Rossiniego „Il Barbiere di Siviglia” w transkrypcji Vincenzo Gambaro na zespół instrumentów dętych, który szczególnie może zainteresować najmłodszą publiczność Festiwalu.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Stanisław Leszczyński. Festiwal jest realizowany pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Programem 2 Polskiego Radia oraz Filharmonią Narodową.

O autorze