Opera Krakowska zaprasza na „Dziadka dla orzechów”

0

Artyści Opery Krakowskiej pragną obdarować widzów chwilą radości, wzruszenia, oddechu od codzienności i niepowtarzalnym nastrojem, jaki niesie ze sobą bożonarodzeniowy czas. Przygotowali specjalny, świąteczny repertuar.

20 grudnia o godz. 12:00 wystawiony zostanie spektakl „Dziadek do orzechów” – jeden z najbardziej znanych klasycznych baletów. Opowiada on o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, niczym we śnie. Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 r. E.T.A. Hoffmann – niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy. Skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu.

Twórcą przedstawienia wystawianego przez Operę Krakowską jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf. Przez baśniowe światy poprowadzi widza malarska scenografia Marka Grabowskiego. Bajeczne, fantazyjne kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek. Doskonale oddana została baśniowa rzeczywistość poprzez świetne pomysły scenograficzne, kostiumy
oraz piękny płynny występ artystów baletu […] Balet nie wykonuje kolejnych zadań, ale niemalże „płynie” w następujących po sobie scenach widowiska. Taniec Śnieżynek, Myszy, Kwiatów i Żołnierek oraz wszystkie solówki Klary, Drosselmeyera, Lalki czy Wojownika to piękne elementy spektaklu, które jak w kalejdoskopie przewijają się przez scenę – napisała o inscenizacji recenzentka Anna Kańska-Małachowska w roku jej premiery (2013).

W spektaklu udział wezmą Balet (w rolach głównych m.in. Mizuki Kurosawa, Gabriele Togni, Yauheni Raukuts, Agnieszka Chlebowska), Studio Baletowe, Chór Dziecięcy i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Joachima Kołpanowicza. Transmisję live będzie można zobaczyć na
Platformie Play Kraków. Sprzedaż dostępów do transmisji w cenie 10 zł rozpocznie się na 2 godziny przed spektaklem.

Opera Krakowska szykuje także wyjątkowy Koncert Bożonarodzeniowy. Poruszające ludzkie serca, polskie kolędy i pastorałki będzie można usłyszeć i zobaczyć w wykonaniu operowych artystów w swoim domowym zaciszu, w Wigilię i kolejne dni świąteczne – aż do 27 grudnia.

Wystąpią Soliści: Magdalena Barylak, Agnieszka Kuk, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Monika Korybalska, Krzysztof Kozarek, Jarosław Bielecki, Michał Kutnik, Sebastian Marszałowicz, Chór i Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Wystąpią Soliści: Magdalena Barylak, Agnieszka Kuk, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Monika Korybalska, Krzysztof Kozarek, Jarosław Bielecki, Michał Kutnik, Sebastian Marszałowicz, Chór i Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Transmisja online dostępna będzie na platformie Play Kraków i jest bezpłatna dla wszystkich widzów.

O autorze