Oliver Mears nowym dyrektorem ROH

5

Oliver Mears zastąpi od marca 2017 roku Kaspera Holtena na stanowisku dyrektora Royal Opera House w Londynie. Duński reżyser pod koniec zeszłego roku ogłosił swoją rezygnację z funkcji dyrektora opery, którą kierował od 2011 roku.

Mears od 2010 roku zatrudniony był w charakterze dyrektora artystycznego w Northern Ireland Opera, gdzie wykazał się dużą determinacją w pozyskiwaniu nowej publiczności dla teatru, promocją dzieł narodowych kompozytorów i wdrożeniem pierwszego w Irlandii Północnej programu kształcenia młodych artystów.

Jako reżyser znany jest przede wszystkim z realizacji inscenizacji „Tosci” Pucciniego, która została w 2012 roku nagrodzona Irish Times Theatre Award w kategorii „najlepsza opera” oraz „Makbeta” Verdiego, który obecnie jest wystawiany w Wielkiej Brytanii jako koprodukcja z Welsh National Opera. W trakcie swojej kariery współpracował z wieloma instytucjami, takimi jak między innymi Opera North, Pimlico Opera, Nevill Holt Opera, Scotish Opera czy Bergen National Opera.

Sir Antonio Pappano, dyrektor muzyczny Royal Opera House, wyraził swoją satysfakcję z ogłoszenia nominacji Mearsa na stanowisko dyrektora teatru „Oliver Mears zrobił na mnie duże wrażenie podczas procesu rekrutacji. Jest niezwykle inteligentny i zorientowany w tym, co się dzieje w świecie sztuk scenicznych, w szczególności w zakresie teatru i opery, a także ma prawdziwą pasję do prezentowanej przez nas formy sztuki” – powiedział. 

O autorze