„Ogrody Muzyczne” od 30 czerwca w Warszawie

1

7 koncertów i 17 projekcji filmowych będzie można zobaczyć na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach 18. Festiwalu Ogrody Muzyczne. Wydarzenie rozpoczyna się 30 czerwca i potrwa do końca lipca, a na dużym ekranie nie zabraknie największych polskich nazwisk świata opery – Mariusza Kwietnia, którego będzie można zobaczyć w „Poławiaczach pereł” Bizeta (Metropolitan Opera, 2016 rok) i Piotra Beczały występującego w „Krainie uśmiechu” Lehara. Nagranie z Opernhaus Zurich z udziałem naszego wybitnego tenora właśnie zostało wydane na DVD.

Festiwal zainauguruje koncert bułgarskiego kompozytora i instrumentalisty Teodosija Spassova, który zaprezentuje przedsięwzięcie muzyczne „Od Dunaju do Wisły” oparte m.in. na jazzowych interpretacjach pieśni bałkańskich.

„W sumie mamy siedem koncertów” – mówi Zygmunt Krauze, dyrektor programowy Festiwalu. – „Wszyscy wracają do przeszłości i każdy tradycyjnie rozumie naszą historię. Ja chciałem spojrzeć inaczej, bardziej nowocześnie, może kontrowersyjnie. Chciałem, żeby programy były niebanalne, nie były powtórką z bogoojczyźnianych akademii. Mamy rodzynki w postaci zespołu z Tallina z Estonii Hortus Musicus. Uprawiają muzykę renesansu, barokową. To 10-osobowy zespół wokalny, który gra na unikalnych instrumentach dawnych. Mamy recital fortepianowy lubianego w Polsce laureata Konkursu Chopinowskiego z 2010 r., Ingolfa Wundera, który tego dnia przyleci z Paryża i od razu usiądzie do fortepianu. Da recital złożony z klasycznych utworów. Będzie też muzyka XX wieku” – wylicza Krauze, który w tym roku kończy 80 lat. Aby podkreślić jubileusz, dyrekcja festiwalu poprosiła kompozytora o wykonanie jednego z własnych utworów. Krauze zgodził się, łamiąc niejako własną zasadę, że na programowanych przez siebie festiwalach nie prezentuje własnej muzyki.

Najbardziej lubianym przez publiczność elementem programu festiwalu są jednak projekcje. Już 1 lipca będzie można zobaczyć pierwszą z nich – operę „Carmen” Bizeta w reżyserii Kaspera Holtena, zaprezentowaną w zeszłym roku na Bregenz Festival. Retransmisje z Metropolitan Opera to nie tylko „Poławiacze pereł” z Mariuszem Kwietniem, Matthew Polenzanim i Dianą Damrau, ale również „Norma” Belliniego z Sondrą Radvanovsky, Joyce DiDonato i Josephem Calleją oraz „Napój miłosny” Donizettiego w najnowszej obsadzie – Pretty Yende, Matthew Polenzani, Ildebrando D’Arcangelo, Davide Luciano.

Wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie emisji cieszących się nie słabnącym powodzeniem operetek – poza „Krainą uśmiechu” z Zurychu z Piotrem Beczałą w roli Księcia Sou-Chong, zobaczymy „Zemstę nietoperza” J. Straussa syna zrealizowaną w 2011 roku przez Otto Schenka w Wiener Staatsoper. Wielbiciele baletu będą z kolei mogli obejrzeć „Korsarza” z Teatru Bolszoj oraz spektakl, który okazał się hitem ubiegłego roku – IX Symfonię Beethovena w choreografii Bejarta, nagrodzoną głosami publiczności i statuetką Złota Konewka 2017.

Poza koncertami, operą, operetką i baletem festiwal oferuje kilka filmów dokumentalnych. Będzie więc m.in. słynny dokument o Marii Callas i biografia Ohada Naharina, założyciela ruchu Gaga i genialnego choreografa oraz „Klimt” z Johnem Malkovichem portretujący postać jednego z twórców wiedeńskiej secesji.

Nie zapomniano również o młodszej widowni, dla której przygotowano odrębny cykl „Dziecięce Ogrody Muzyczne”. Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się na stronie internetowej: http://www.ogrodymuzyczne.pl/program/

O autorze