Od 5 listopada III Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

3

Już 5 listopada rozpocznie się w Warszawie trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, w ramach którego wystąpią artyści z Francji, Szwajcarii, Kanady, Meksyku i Polski. W Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Zamku Królewskim i w Muzeum Łazienki Królewskie odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne i  jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy.

III Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego, organizowany przez Fundację „AVE ARTE” w dniach 5 – 11 listopada br., będzie celebrował 156. rocznicę urodzin Patrona Festiwalu. Podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Narodowej wystąpi pianista Hubert Rutkowski. Zagra on na sprowadzonym do Polski specjalnie na tę okazję fortepianie Bösendorfera z 1882 roku, który był własnością Teodora Leszetyckiego – nauczyciela Paderewskiego. Oprócz niego na scenie zaprezentują się soliści i Chór Filharmonii Narodowej oraz Polska Orkiestra Radiowa z dyrygentem Michałem Klauzą. Obok dzieł Paderewskiego i Mozarta publiczność usłyszy rzadko wykonywany Koncert fortepianowy c –moll Leszetyckiego.

Dnia 6 listopada, w rocznicę 156. urodzin Ignacego Jana Paderewskiego organizator zaprosi na wyjątkowy „Spacer śladami Paderewskiego”, podczas którego zainteresowani zostaną oprowadzeni po obiektach warszawskich związanych z naszym wielkim Rodakiem. Natomiast wieczorem na Zamku Królewskim odbędzie się Koncert Urodzinowy, podczas którego wystąpią z półrecitalami: francuski pianista – François Dumont oraz wyjątkowi polscy artyści – Paulina Sokołowska (skrzypce) i  Janusz Olejniczak (fortepian).

Na kolejne dni festiwalowych wydarzeń organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich. W poniedziałek 7 listopada w południe odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony Maestro Paderewskiemu z udziałem wybitnych muzykologów, historyków i publicystów. Za to wieczorem odbędzie się koncert kameralny przy partnerskim udziale Ambasady Meksyku w Polsce. Na scenie zaprezentuje się trio fortepianowe, w którego składzie wystąpią: Edward Wolanin (fortepian), Barbara Piotrowska (wiolonczela) oraz gość specjalny tego wieczoru – meksykański artysta José Adolfo Alejo Solis (skrzypce).

Na wtorek 8 listopada w godzinach południowych zaplanowane są koncerty dla dzieci i młodzieży związane z postacią I. J. Paderewskiego. Wyjątkowym gościem będzie zespół harmonijek ustnych „ANIMATO”, który po raz pierwszy na świecie zaprezentuje na tych instrumentach utwory Paderewskiego. Natomiast wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny. Na scenie wystąpią artyści z Kanady – Janina Fialkowska (fortepian), z Polski – Paweł Gusnar (saksofon) oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – Partner tego koncertu, i ze Szwajcarii – Jean-Marc Grob (dyrygent). Oprócz wybitnych dzieł Paderewskiego zostaną wykonane utwory Franka Martin (polskie prawykonanie) oraz Arthura Honeggera.

W środę 9 listopada przed południem odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci, a wieczorem w Teatrze Królewskim „Koncert muzyki polskiej”, na który składać się będą dwa półrecitale: Konstantego Andrzeja Kulki (skrzypce) oraz Małgorzaty Pańko (mezzosopran). W tym dniu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pianistka Janina Fialkowska poprowadzi Master class dla studentów uczelni.

Czwartkowy wieczór w dniu 10 listopada wypełni koncert jazzowy z cyklu „Paderewski – jazz inspiracje”. W tym roku specjalny, oryginalny program z pieśniami m.in. Paderewskiego opracował Włodzimierz Nahorny. Razem z nim na scenie wystąpi jego sekstet jazzowy wraz z gościem specjalnym – wokalistką Dorotą Miśkiewicz. Koncert wzbogacony zostanie pokazem etiud filmowych studentów ASP o Paderewskim, powstałych w 2015 roku.

W Święto Niepodległości 11 listopada w Podchorążówce zostaną wyświetlone filmy poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego.

Od 29 października do 13 listopada w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich prezentowana będzie wystawa „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” .

W ramach Festiwalu odbędzie się również konkurs dla Studentów ASP na najlepszą etiudę filmową, której tematem przewodnim będzie życie i twórczość Paderewskiego.

Więcej informacji o programie III Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego znajduje się na stronie Festiwalu (www.ignacyjanpaderewski.com) oraz organizatora (www.avearte.pl).

(informacja prasowa)

O autorze