Nina Stemme, Andrzej Filończyk, Danielle de Niese i Eva-Maria Westbroek wśród solistów Letniej Gali OperaVision

0

Platforma streamingowa OperaVision przygotowuje wyjątkowy koncert z okazji Święta Muzyki. Transmisja wydarzenia już 21 czerwca (niedziela) o 19.00 na OperaVision oraz vod.teatrwielki.pl.

Letnia Gala OperaVision organizowana jest przez osiem europejskich teatrów operowych w dniu obchodzonego na całym świecie Świata Muzyki. Nadchodzące wydarzenie to wspólny projekt Holenderskiej Opery Narodowej w Amsterdamie, Komische Oper w Berlinie, Opery w Glyndebourne, Teatro Real w Madrycie, Opéra Comique w Paryżu, Teatro dell’Opera w Rzymie, Szwedzkiej Opery Królewskiej w Sztokholmie oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

OperaVision to platforma oferująca widzom bezpłatny dostęp do spektakli operowych na żywo i na żądanie. W przedsięwzięcie zaangażowane są czołowe domy operowe z całej Europy. W ostatnich miesiącach, gdy wiele teatrów zmuszonych było zawiesić swoją działalność artystyczną, miłośnicy opery coraz liczniej odwiedzali platformę, korzystając z bogatej oferty nagrań spektakli operowych. Teraz, gdy w wielu częściach Europy obostrzenia epidemiczne są znoszone, stojące za OperaVision instytucje pragną ponownie zaprosić swoich widzów do oglądania i słuchania muzyki na żywo. Stąd pomysł zorganizowania gali, która emitowana będzie bezpłatnie online z ośmiu operowych scen w ośmiu krajach. Atrakcyjny program koncertu ułożony został przez samych artystów.

Letnią Galę OperaVision poprowadzi Kasper Holten z Duńskiego Teatru Królewskiego w Kopenhadze. Czeka nas podróż przez operetkę i pieśń w wykonaniu Evy-Marii Westbroek i Thomasa Oliemansa z Amsterdamu; wyjątkowe spojrzenie Barrie Kosky’ego na operetkę jidysz z Berlina; występ gospodyni Glyndebourne Danielle de Niese u boku tenora Allana Claytona; Mozart i rzadkie hiszpańskie odkrycie z Madrytu; paryskie joie de vivre prosto z Opéry Comique; klasyczny Verdi i weryzm z Rzymu; Wagner i Stenhammar w gwiazdorskim wykonaniu Niny Stemme ze Sztokholmu oraz międzynarodowa kompilacja muzyki Moniuszki, Mozarta, Korngolda i Rossiniego z Warszawy.

Ze sceny głównej TW-ON obejrzymy zapis występu obiecującego barytona – Andrzeja Filończyka. Mimo młodego wieku (ur. 1994) śpiewak ma na swoim koncie liczne występy w Opernhaus Zürich, Teatro Regio w Turynie, Operze Królewskiej w Londynie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Teatrze Bolszoj czy Opéra National de Paris. Jest również laureatem I nagrody oraz nagrody dla najlepszego polskiego głosu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (maj 2016). Na fortepianie towarzyszyć mu będzie Katarzyna Sienkiewicz.

W programie:
Skąd tu przybyła/ Czemuż mnie w chwilach z „Halki” S. Moniuszki
Deh vieni alla finestra z „Don Giovanniego” W. A. Mozarta
Mein Sehnen mein Wähnen z „Umarłego miasta” E. W. Korngolda
Largo al factotum z „Cyrulika sewilskiego” G. Rossiniego

O autorze