Mykietyn i Jasińska-Jędrosz z Nagrodami Związku Kompozytorów Polskich

0

Kompozytor Paweł Mykietyn i muzykolog Elżbieta Jasińska-Jędrosz otrzymali doroczną Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich – poinformował Związek w komunikacie prasowym. Nagrodę za zasługi na polu edukacji muzycznej otrzymała Paulina Celińska.

Decyzję o nagrodzeniu Mykietyna i Jasińskiej-Jędrosz podjęło jury w składzie: Mieczysław Kominek (przewodniczący), Beata Bolesławska-Lewandowska (sekretarz), Krzysztof Baculewski i Jerzy Kornowicz.

Nagroda przyznawana jest od 1949 r. Do 1991 r. dla uhonorowania twórców i odtwórców za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki; od 1991 r. – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”.

Jasińska-Jędrosz została wyróżniona „za stworzenie i wieloletnie prowadzenie Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, zwieńczone autorskim dziełem w postaci katalogu „Rękopisy muzyczne w zbiorach Archiwum Kompozytorów Polskich BUW” – poinformowano w komunikacie ZKP.

W latach 1996-2014 Jasińska-Jędrosz pracowała jako st. kustosz dyplomowany w Archiwum Kompozytorów Polskich BUW w Warszawie. Zajmuje się dokumentacją polskiej współczesnej twórczości muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem pracy Karola Szymanowskiego. Przygotowała katalog rękopisów kompozytora, jest także współautorką informatora o szymanowskianach w zbiorach polskich oraz licznych artykułów prasowych i książek.

Jury nagrodziło także Pawła Mykietyna, jednego z najpopularniejszych kompozytorów muzyki współczesnej w Polsce. Artystę wyróżniono „za ważny, indywidualny ślad w panoramie współczesnej muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieła operowego „Czarodziejska góra”.

Urodzony w 1971 r. kompozytor ukończył studia na warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji Włodzimierza Kotońskiego. Uczestniczył w Międzynarodowych Letnich Kursach dla Młodych Kompozytorów w Kazimierzu nad Wisłą (w 1991, 1992 i 1993 r.) oraz Gaudeamus Music Week w Amsterdamie w 1992 r.

W 1990 r. Mykietyn zdobył II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego. Jego kompozycja wygrała główną nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w kategorii „twórczości kompozytorów młodych” w Paryżu w 1995 r., a rok później zajął pierwsze miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie. W 2000 r. otrzymał Paszport „Polityki”.

Kompozytor przygotowuje prace na zlecenie największych muzycznych festiwali oraz instytucji, m.in. „Warszawskiej Jesieni”, Polskiego Radia czy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Współpracował m.in. z reżyserem teatralnym Krzysztofem Warlikowskim, który wystawił operę Mykietyna pt. „Ignorant i szaleniec” (2000 r.); był także kierownikiem muzycznym w warszawskim Teatrze Studio i Nowym Teatrze (piastuje to stanowisko od 2008 r.). W 2011 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W tym roku Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich zdecydowało się przyznać – drugą w historii – nagrodę za zasługi na polu edukacji muzycznej. Otrzymała ją Paulina Celińska „za autorską koncepcję festiwalu muzyki współczesnej dla dzieci „Mała Warszawska Jesień”, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Wręczenie nagród odbędzie we wrześniu b.r., podczas 59. edycji Festiwalu „Warszawska Jesień”.

(PAP)

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart

Komentarze są wyłączone.