Mariusz Kwiecień wraca do Krakowa w roli Króla Rogera

0

28 i 30 kwietnia w Operze Krakowskiej wystawione zostaną kolejne spektakle „Króla Rogera” z Mariuszem Kwietniem w tytułowej roli. Premiera nowej inscenizacji dzieła Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego odbyła się 13 listopada 2015 roku.

Na konferencji prasowej przed premierą spektaklu Znaniecki mówił, że jego spektakl opowiada o transformacjach, jakie może przejść człowiek. W utworze inspiratorem takich przemian jest Pasterz. Bohaterowie, którzy go spotykają, zaczynają poszukiwać innego sposobu na życie, np. król Roger po rozmowie z Pasterzem zrozumie, że życie w pałacu może zamienić na inne.

To także spektakl o kobietach. – Nasze Roksany są kobietami pięknymi, współczesnymi, ubranymi wspaniale, ale przy stole zaczynają jednak od trzech tabletek na szczęście – żeby ten dzień przeżyć z tym uśmiechem – mówił przed premierą reżyser.

W roli tytułowej wystąpi Mariusz Kwiecień, który występował już jako Roger – m.in. na scenach: Opery Santa Fe, Opery Bastille w Paryżu, a także w Teatrze Real w Madrycie. W maju 2015 roku „Król Roger” z Mariuszem Kwietniem w roli głównej miał premierę w Royal Opera House w Londynie. Jako Roksanę widzowie zobaczą Iwonę Sochę, a Pasterza zagra Pavlo Tolstoy. Spektakl Opera Krakowska realizuje w ramach prezentacji polskiej twórczości operowej w roku obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

„Król Roger” zwany „dramatem sycylijskim” jest drugą operą Szymanowskiego, po ukończonej w 1913 r. „Hagith”. Korzeni „Króla Rogera” należy szukać w podróżach, które kompozytor odbywał w latach 1910-14 na południe Europy – do Włoch, na Sycylię oraz do Afryki Północnej. Pomysł napisania opery powstał w 1918 r. podczas spotkania z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który opracował libretto.

Premiera „Króla Rogera” – opery, której akcja została umiejscowiona w XII-wiecznym królestwie Sycylii za panowania Rogera II z rodu normandzkiego – odbyła się 19 czerwca 1926 r. w warszawskim Teatrze Wielkim, w reżyserii Adolfa Popławskiego i pod batutą Emila Młynarskiego.

„Król Roger” jest repertuarowym, znanym na całym świecie tytułem. W USA, po zdobyciu pozytywnych recenzji w dużych miastach, jest prezentowany w mniejszych miastach.

Michał Znaniecki jest reżyserem, dramaturgiem, scenografem i pedagogiem. W wieku 24 lat zadebiutował jako reżyser w mediolańskiej La Scali spektaklem opartym na muzyce Monteverdiego. Jest autorem ok. 200 spektakli muzycznych i dramatycznych, których premiery odbyły w najważniejszych teatrach i operach na świecie.

(na podst. PAP)

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart

Komentarze są wyłączone.