Mariusz Kwiecień i Alistair Wightman z nagrodami im. Szymanowskiego

0

Angielski muzykolog Alistair Wightman i śpiewak operowy Mariusz Kwiecień zostali 10 maja w Zakopanem wyróżnieni nagrodami Fundacji im. Karola Szymanowskiego za propagowanie twórczości tego wybitnego kompozytora. Nagrodę przyznano po raz ostatni.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” – zakopiańskim domu kompozytora. Laureaci otrzymali po 2,5 tys. euro.

Jak wyjaśnił prezes Fundacji im. Szymanowskiego, a zarazem jeden ze spadkobierców kompozytora Witold Juchniewicz, po 20 latach funkcjonowania fundacja kończy swoją działalność z powodu wygaśnięcia praw autorskich, a ta nagroda jest już ostatnią.

„To jest fundacja rodzinna, spadkobierców Szymanowskiego. Nagrody były fundowane z tantiem za wykonywanie dzieł kompozytora, które otrzymywaliśmy jako spadkobiercy” – powiedział Juchniewicz. Dodał jednak, że nie wyklucza wznowienia działalności fundacji.

Kapituła nagrodziła Wightmana za publikacje przybliżające anglojęzycznemu czytelnikowi „fundamentalną i integralną wiedzę” o twórczości muzycznej i literackiej polskiego kompozytora.

Alistair Wightman muzykolog, kompozytor, pianista i pedagog jest absolwentem uniwersytetów w Oxfordzie i Yorku. Tytuł doktorski otrzymał za pracę poświęconą Karolowi Szymanowskiemu. Prowadził badania nad polską muzyką XX w., a w szczególności interesował się twórczością Szymanowskiego. Zasługą Wightmana jest m.in. przełożenie na język angielski i wydanie tomu „Korespondencji Karola Szymanowskiego 1902–1919”.

Kwiecień został nagrodzony za „stworzenie niedoścignionej interpretacji Króla Rogera i propagowanie opery Karola Szymanowskiego na największych estradach świata”.

„To ogromna radość i zaszczyt, że mogę odwiedzić zakopiański dom Szymanowskiego, gdzie tworzył, i poznać członków jego rodziny. To miejsce jest przesiąknięte swojskim klimatem, który można usłyszeć w twórczości kompozytora” – powiedział Kwiecień.

Mariusz Kwiecień, baryton, jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Słynie z pięknego głosu, ogromnej muzykalności i silnej osobowości scenicznej. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych interpretatorów operowego Króla Rogera na świecie. Współpracuje z Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago czy Teatro Royal w Madrycie. W tytułowej roli Króla Rogera Kwiecień wystąpił w paryskiej Operze Bastille w 2009 r. oraz w maju 2015 r. na scenie Royal Opera House w Londynie i w tej samej roli w listopadzie 2015 r. w Operze Krakowskiej.

Wręczeniu nagrody w zakopiańskiej willi „Atma” towarzyszył koncert fortepianowy w wykonaniu Marioli Cieniawy.

Nagroda Fundacji im. Karola Szymanowskiego była przyznawana od 1997 r. Wśród laureatów są m.in. skrzypaczka Wanda Wiłkomirska, pianista Piotr Anderszewski, reżyser Mariusz Treliński, muzykolog Zofia Helman, skrzypek Frank Peter Zimmermann, dyrygent Antoni Wit oraz francuski muzykolog Didier van Moere. W ub. roku nagrodę otrzymał prof. Edward Boniecki – historyk literatury, eseista i krytyk literacki.

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

IMG_2821 (2)

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

IMG_2825 (2)

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

IMG_2827 (2)

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

IMG_2831 (2)

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

IMG_2833 (2)

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

IMG_2881 (2)

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

IMG_2892 (2)

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

(PAP)

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart