Magdalena Lucjan laureatką Konkursu Szymanowskiego w kategorii „głos”

0

Poznaliśmy laureatów II edycji Konkursu Szymanowskiego w kategorii „głos”. I nagrodę zdobyła Magdalena Lucjan (sopran), studentka Vocal Performance na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (MDW) oraz uczestniczka Programu Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. II miejsce przypadło Janowi Żądło (baryton), który rok temu obronił pracę doktorską na Akademii Muzycznej w Katowicach, ukończył również Akademię Operową działającą przy TW-ON oraz był członkiem operowego studia w Lyonie. Trzeciej nagrody nie przyznano.

Do finału zakwalifikowało się pięcioro śpiewaków, tj. Magdalena Lucjan (sopran), Monika Radecka (sopran), Johanna Will (sopran), Shanley Horvitz (mezzosopran) i Jan Żądło (baryton).

Pula nagród o które walczyli śpiewacy wynosi aż 61 tys. EUR, z czego zwycięzca otrzymuje 25 tys. EUR. W kategorii wokalnej do konkursu wpłynęło 48 zgłoszeń, z czego 32 śpiewaków stawiło się do przesłuchań w Katowicach.

Konkurs Szymanowskiego odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i śpiew. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym. Wydarzenie organizuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego.

Koncert laureatów wszystkich konkursowych kategorii odbędzie się dziś (23.09) o godz. 18.00 i będzie transmitowany na żywo na kanale YouTube:

Tegoroczna edycja konkursu odbiła się szerokim echem w światowych mediach po podjętej w ostatniej chwili decyzji organizatorów, którzy z programu występów uczestników wykreśli utwory kompozytorów rosyjskich. Jak wynikało z oświadczenia Ewy Bogusz-Moore, szefowej NOSPR i jednocześnie dyrektorki konkursu, postanowienie to zostało podjęte w geście solidarności ze społecznością Ukrainy i w związku z eskalacją rosyjskiej agresji zbrojnej.

„Stało się to rzeczywiście w ostatniej chwili, patrząc na to, gdzie jest konkurs, ale żyliśmy nadzieją, że konflikt (wojna w Ukrainie – przyp. red.) będzie rozwiązany” – komentowała Ewa Bogusz-Moore. 

Z udziału w pracach jury wycofali się słynny baryton Thomas Hampson, Ulrike Sych – rektorka Universität für Musik und darstellende Kunst Wien oraz Francesca Zambello – dyrektorka artystyczna Washington National Opera, którzy mieli oceniać śpiewaków.

Właśnie usłyszałam od Thomasa Hampsona o zasadach dotyczących wykluczenia rosyjskiego repertuaru z konkursu. Jestem przeciwna działaniom prezydenta Putina, ale nie jestem przeciwna rosyjskiej historii, muzyce czy sztuce. Jestem również laureatką Medalu za Zasługi dla Kultury Rosji, wręczonego mi przez Ministra Kultury” – tłumaczyła Francesca Zambello i dodała, że „nie wierzy, że Sztuka ma granice”.

O autorze