Kto w roli Normy?

1

Anna Netrebko zrezygnowała z tytułowej roli w „Normie” Belliniego – spektaklu, który otworzy sezon 2016 / 2017 w Royal Opera House w Londynie.

Rosyjska sopranistka w oświadczeniu skierowanym do londyńskich fanów tak tłumaczy swoją decyzję:

W momencie gdy rozpoczęły się przygotowania do roli doszłam do wniosku, że mój głos niestety ewoluował w innym kierunku. Jest to coś, czego absolutnie nie mogłam przewidzieć w czasie gdy wraz z Maestro Pappano planowaliśmy realizację tego projektu cztery lata temu – jako, że śpiewacy muszą podejmować decyzje dotyczące ról i projektów w których biorą udział z kilkuletnim wyprzedzeniem. Bardzo ubolewam nad faktem, że zawiodłam zarówno jego, Royal Opera House, jak i brytyjską publiczność. Ponieważ wiem, że sprzedaż biletów miała być wkrótce uruchomiona i nie chciałabym nikogo wprowadzać w błąd, czuję, że muszę być uczciwa wobec siebie jako artystka i podjąć tę bardzo trudną decyzję”.

Kasper Holten – dyrektor opery poinformował, że trwają intensywne prace nad znalezieniem zastępstwa dla Netrebko. Wybrana osoba dołączy w sali prób do znakomitej obsady, w której znajdują się m.in. Joseph Calleja, Sonia Ganassi i Brindley Sherratt. Jednocześnie Holten wyraził swoje rozczarowanie, że Anna Netrebko po raz drugi uznała za konieczne anulowanie swego uczestnictwa w projekcie Royal Opera House. „Żałujemy jej wycofania się z projektu na tak późnym etapie, jednak szanujemy jej decyzję i rozumiemy, że jest ona trudna również dla niej. Przepraszamy za rozczarowanie, które zmiana obsady może wywołać u części naszej publiczności” – dodał.

Dyrektor muzyczny – Antonio Pappano zapowiedział, że wkrótce poznamy nową obsadę „Normy”. Podkreślił również, że nadal planuje współpracę z Anną Netrebko przy innych projektach.

O autorze