Krzysztof Penderecki i Mariusz Kwiecień nominowani do nagrody Grammy

0

Listę nominowanych do 59. edycji nagrody Grammy – przyznawane przez członków amerykańskiej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji – ogłoszono we wtorek. Gala rozdania prestiżowych nagród muzycznych Grammy odbędzie się 12 lutego 2017 w Los Angeles. Nominację otrzymał album „Penderecki Conducts Penderecki” Krzysztofa Pendereckiego oraz nagranie na DVD opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego, w którym to w tytułowej roli wystąpił polski baryton Mariusz Kwiecień.

Album Krzysztofa Pendereckiego otrzymał nominację w kategorii „Muzyka chóralna”, a nagranie z Mariuszem Kwietniem jest nominowane w kategorii „Best Opera Recordings”.

DVD „Król Roger”, na którym można obejrzeć występ Kwietnia, to zapis wykonania dzieła Szymanowskiego w londyńskiej Royal Opera House w maju 2015 r. Spektakl wyreżyserował dyrektor artystyczny Royal Opera House, Kasper Holten, a polskiemu śpiewakowi towarzyszyli: Amerykanka Georgia Jarman i albański tenor Saimir Pirgu.

Album „Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1” zawiera pierwsze nagranie studyjne Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Znalazła się na nim m.in. kompozycja „Dies Illa” napisana z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

To nie pierwsza nominacja dla Krzysztofa Pendereckiego.

Kompozytor dostał już Grammy w 1988 r. za II Koncert wiolonczelowy, a w 1999 r. uhonorowano go jako kompozytora za najlepszy utwór współczesny (II Koncert skrzypcowy), a także jako wykonawcę, dyrygującego własnym utworem. W 2001 r. otrzymał statuetkę za „Credo”, a w 2013 r. nagrodzono płytę z jego dziełami orkiestrowymi – statuetkę otrzymali wówczas także Antoni Wit i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.

Nagrody Grammy przyznają członkowie amerykańskiej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji.

(na podstawie depeszy PAP)

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart