„Halka” na rozpoczęcie sezonu w Operze Śląskiej

1

Opera Śląska w Bytomiu wystawi „Halkę” Stanisława Moniuszki na rozpoczęcie sezonu 2016/2017. Uroczysty spektakl, który odbędzie się 18 września, kończy wieloletnią kadencję dyrektora naczelnego i artystycznego teatru – Tadeusza Serafina.

„Halka” Stanisława Moniuszki to dzieło szczególne w historii bytomskiej sceny operowej, bowiem premierą tej opery, którą wystawił zespół utworzony kierowany przez światowej sławy artystę Adama Didura na scenie teatru w Katowicach – Opera Śląska rozpoczęła swą działalność artystyczną w dniu 14 czerwca 1945 r.

„Halka” – obok „Strasznego dworu” – stale gości w repertuarze bytomskiego Teatru; niemal na każde dziesięciolecie Opery Śląskiej wystawiana jest nowa realizacja sceniczna tego tytułu. Do tej pory było w sumie osiem inscenizacji – nie tylko jubileuszowych – warto choćby wspomnieć o pierwszej polskiej premierze „Halki” prezentowanej przez polski zespół na kontynencie amerykańskim (w 1986 r. i 1988 r. odbyły się dwa wielkie tournée Opery Śląskiej z tym spektaklem w USA i Kanadzie, w inscenizacji Marii Fołtyn oraz pod kierownictwem muzycznym Napoleona Siessa, później – Tadeusza Serafina). Ostatnia premiera „Halki” reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego odbyła się w 2005 r. z okazji jubileuszu 60-lecia Opery Śląskiej. Spektakl z sukcesem powrócił na afisz w roku 2015 na zwieńczenie obchodów Jubileuszowego Festiwalu z okazji 70. rocznicy narodzin bytomskiej sceny operowej.

Stanisław Moniuszko zaczął komponować „Halkę” w 1846 roku w Wilnie, do libretta autorstwa warszawskiego poety Włodzimierza Wolskiego, twórcy poematu „Halszka”. Akcja „Halki” rozgrywa się na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Tytułową bohaterką jest wiejska dziewczyna, uwiedziona przez bogatego panicza Janusza. Owocem ich miłości jest dziecko. Janusz porzuca jednak Halkę i żeni się ze szlachcianką równą sobie stanem. Dziewczyna zjawia się na jego ślubie z zamiarem podpalenia kościoła, ale rezygnuje z tej myśli. Zostawia swoje dziecko w przydrożnej kapliczce, a sama popełnia samobójstwo rzucając się do rzeki

Wprowadzenie na scenę chłopskiej pary jako bohaterów było krokiem śmiałym i niezwykłym. Pierwsze przedstawienie „Halki” w Warszawie w roku 1858 odniosło niewątpliwy sukces, a z biegiem lat sukcesy dzieła Moniuszki nieustannie rosły. Dziś tytuł ten stanowi klasykę, którą ma stale w repertuarze każdy polski teatr operowy. Z „Halki” pochodzą tak znane arie jak „Jako od wichru krzew połamany” i „Gdyby rannym słonkiem” Halki czy „Szumią jodły na gór szczycie” Jontka.

(na podst. informacji prasowej)

O autorze