„Goplana” Władysława Żeleńskiego z operowym Oscarem!

39

21 nagród dla artystów ze świata opery wręczono 7 maja na gali w Londynie. „Goplana” Władysława Żeleńskiego, którą w tym sezonie przypomniał Teatr Wielki – Opera Narodowa, otrzymała nagrodę International Opera Award w kategorii „Dzieło odkryte na nowo”.

Premiera przedstawienia w reżyserii Janusza Wiśniewskiego odbyła się 21 października 2016 roku i było to pierwsze od 45 lat wystawienie „Goplany”– ostatni raz sięgnęła po nią Opera Bałtycka w Gdańsku w 1971 roku. Inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego baśniowy spektakl transmitowany był przez internet na vod.teatrwielki.pl i oglądany w całej Europie na www.theoperaplatform.eu – platformie streamingowej, w której zrzeszonych jest kilkanaście teatrów operowych na naszym kontynencie. W rolach głównych wystąpili znakomici polscy soliści – Edyta Piasecka, Wioletta Chodowicz, Katarzyna Trylnik, Małgorzata Walewska, Arnold Rutkowski i Mariusz Godlewski.

Teatr Wielki – Opera Narodowa nominowany był w zeszłym roku do nagrody jako „Najlepszy teatr operowy”. Polscy artyści i krajowe spektakle niemal co roku walczą o operowego Oscara, ale do tej pory wyróżnienie zdobyła tylko prapremiera „Kupca weneckiego” Andrzeja Czajkowskiego, będąca koprodukcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i festiwalu w Bregencji (2014 r.) oraz Aleksandra Kurzak jako Najlepsza Artystka w głosowaniu publiczności (2015 r.). W tej kategorii w tegorocznej edycji szansę na statuetkę miał Piotr Beczała, ale ostatecznie zwyciężył w niej Juan Diego Florez, pokonując również m.in. Sondrę Radvanovsky, Elīnę Garančę, Renée Fleming czy Roberto Alagnę.

Wśród nominowanych w kategorii „Światowa prapremiera” znalazła się opera „Rozwód Figara” Eleny Langer. Produkcję Welsh National Opera można było zobaczyć niedawno w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Bezkonkurencyjny w tej kategorii okazał się „The Exterminating Angel” Thomasa Adèsa zrealizowany przez Salzburg Festival. 

Najbardziej oczekiwanym werdyktem jest co roku tytuł „Najlepszej śpiewaczki” i „Najlepszego śpiewaka”. W 2017 roku przypadł on Annie Netrebko i Lawrence’owi Brownlee.

International Opera Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku artystów operowych, które przyznawane jest co roku na uroczystej gali w Londynie. Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych.

Pełna lista nagrodzonych:

Chór: Arnold Schoenberg Chor
Dyrygent: Philippe Jordan
Projektant: Klaus Grünberg
Reżyser: Christof Loy
Edukacja i wsparcie: Natalia Sats Children’s Opera Theatre, Moscow
Śpiewaczka: Anna Netrebko
Festiwal: Wexford Festival Opera
Śpiewak: Lawrence Brownlee
Nowa produkcja: „Miłowanie z daleka”, Kaija Saariaho (Metropolitan Opera)
Przywództwo w operze: Bernard Foccroulle
Całokształt twórczości: Renata Scotto
Debiut: Lorenzo Viotti (dyrygent)
Teatr operowy: Opéra de Lyon
Filantop: FEDORA
Nagroda publiczności: Juan Diego Florez
Nagranie (pełna opera): „Pique Dame” (BR Klassik)
Nagranie (solo recital): Pretty Yende: „A Journey” (Sony)
Opera odkryta na nowo: Żeleński, „Goplana” (Teatr Wielki – Opera Narodowa)
Światowa prapremiera: Adès: „The Exterminating Angel” (Salzburg Festival)
Młody śpiewak: Louise Alder
Nagroda specjalna „in memioriam”: Alberto Zedda

O autorze