„Goplana” pierwszą premierą sezonu w TW-ON

1

„Balladyna”, klasyka polskiej literatury, doczekała się wyśmienitej realizacji operowej. „Goplana” Władysława Żeleńskiego jako pierwszy premierowy spektakl w sezonie 2016 / 2017, zostanie wystawiona 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Dzieło to wraca na scenę Teatru Wielkiego po niemal siedemdziesięcioletniej nieobecności, tym razem w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego. Po „Halce” (2011) i „Strasznym dworze” (2015) to kolejna premiera Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, która przybliża wybitne, narodowe dzieła, ukazując je w nowych odsłonach – z dystansem, ale jednocześnie z poszanowaniem tradycji.

W przesyconej polskością muzyce Władysława Żeleńskiego usłyszymy rytmy polskich tańców narodowych: kujawiaka, oberka, mazurka. Orkiestrę poprowadzi Grzegorz Nowak, dyrygent o międzynarodowej sławie pełniący m.in. funkcję dyrektora Royal Philharmonic Orchestra w Londynie, wysoko ceniony za interpretacje muzyki polskiej. Słowiańskość opery wynika też z libretta: to baśń rozgrywająca się w świecie ludowych podań i legend, łącząca świat fantastyczny z rzeczywistym, opowieść osnuta wokół motywów zbrodni, winy i żądzy władzy. O tym, czy tragedia miłosna rodem z romantyzmu zyska dzisiaj na aktualności, zadecyduje wyobraźnia reżyserska Janusza Wiśniewskiego.

Twórca – znany z inscenizacji takich oper w warszawskim Teatrze Wielkim, jak „Manekiny” i „Siedem grzechów głównych” – określany mianem „drugiego Tadeusza Kantora” miał znaczący wpływ na rozwój teatru polskiego lat 80. Operę Władysława Żeleńskiego – ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego – w przygotowaniu polskich twórców zobaczy nie tylko warszawska publiczność.

Transmisję ze spektaklu „Goplany” będzie można obejrzeć już 3 listopada 2016 roku za pośrednictwem platformy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej vod.teatrwielki.pl oraz na platformie www.operaplatform.eu.

REALIZATORZY:

Dyrygent : Grzegorz Nowak
Reżyseria , scenografia i kostiumy: Janusz Wiśniewski
Ruch sceniczny: Emil Wesołowskim, Bartosz Zyśk
Przygotowanie chóru: Mirosław Janowski
Reżyseria świateł: Felice Ross
Projekcje wideo: Ewa Krasucka, Matijos Gebreselassie

OBSADA:

Kirkor: Arnold Rutkowski
Kostryn: Mariusz Godlewski
Wdowa: Małgorzata Walewska
Balladyna: Wioletta Chodowicz
Alina: Katarzyna Trylnik
Grabiec: Rafał Bartmiński
Goplana: Edyta Piasecka
Skierka: Karolina Sołomin
Chochlik: Anna Bernacka

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

(na podst. informacji prasowej)

O autorze