Gloria Artis dla Małgorzaty Walewskiej

44

25 października 2016 roku wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła Małgorzacie Walewskiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Małgorzata Walewska – niekwestionowana diva scen operowych na całym świecie. Charakterystyczna, ciemna barwa głosu i charyzmatyczna osobowość pozwalają jej kreować tak różnorodne role, jak: tytułowe w „Damie pikowej” Czajkowskiego i „Carmen” Bizeta, Amneris w „Aidzie” Verdiego, Olga w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, Jolanta w „Zamku Sinobrodego” Bartóka czy Cześnikowa w „Strasznym dworze” Moniuszki.

Występowała na najważniejszych scenach: Metropolitan Opera, Covent Garden, Straatsoper, Deutsche Oper i wielu innych, u boku takich sław, jak: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Edita Gruberová czy José Cura. Zadebiutowała w 1991 roku rolą Azy w „Manru” Paderewskiego na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Obecnie możemy ją podziwiać w partii Wdowy w „Goplanie” Władysława Żeleńskiego właśnie w Operze Narodowej. Rola ta, jak wszystkie, które wykonuje artystka, została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność.

Gloria Artis jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem nadawanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Małgorzata Walewska otrzymała jego I stopień – Złoty Medal, podkreślający wybitny wkład artystki w rozwój kultury polskiej. Nadany on został śpiewaczce na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 25 października po spektaklu „Goplany”.

(informacja prasowa)

O autorze