Jubileuszowy Letni Festiwal Opery Krakowskiej

4

Jubileuszowy, XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej, odbędzie się w terminie 9 czerwca – 1 lipca tego roku pod hasłem „Wagner – Verdi – Puccini”. W ramach festiwalu Opera Krakowska przygotowała spektakle i koncerty odbywające się zarówno w budynku jej siedziby, jak i na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Festiwalowi towarzyszyć będzie również wystawa prezentująca historię festiwalu od 1997 roku.

Na inaugurację festiwalu zaplanowany jest premierowy spektakl opery „Tannhäuser” Richarda Wagnera. Przedstawienie reżyseruje Laco Adamik, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografia i kostiumy są autorstwa Barbary Kędzierskiej. Będzie to pierwsza realizacja dzieła Wagnera w Operze Krakowskiej. W tytułowej partii zobaczymy Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka, jako Elżbietę Magdalenę Barylak, Wiolettę Chodowicz i Agnieszkę Kuk. Usłyszymy także m.in. Monikę Ledzion-Porczyńską, Ewę Vesin (Wenus), Mariusza Godlewskiego, Adama Szerszenia (Wolfram), Wołodymyra Pankiva, Aleksandra Teligę (Landgraf), Andrzeja Lamperta, Adama Sobierajskiego (Walter), Andrzeja Bieguna, Remigiusza Łukomskiego (Biterolf), Krzysztofa Dekańskiego, Jacka Ozimkowskiego (Reinmar). Solistom będzie towarzyszyć Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

„Tannhäuser” to jedno z najpiękniejszych dzieł z jakim spotkałem się w mojej karierze. Doskonała równowaga warstwy muzycznej i teatralnej czyni z tej opery prawdzie arcydzieło. Jest to  opera skomplikowana, pozornie mówiąca o konflikcie miłości ziemskiej i idealnej. Tak naprawdę to opowieść o poszukiwaniu sensu życia, dążeniu do pełnego człowieczeństwa” – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Laco Adamik, odpowiedzialny za reżyserię spektaklu.

Po premierze dzieła Wagnera kolejną operową pozycją festiwalową będzie spektakl „Trubadur” (17, 19 czerwca) w reżyserii Laco Adamika z udziałem Małgorzaty Walewskiej w roli Azuceny. W partiach solowych wystąpią również m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha (Leonora), Tomasz Kuk (Manrico), Leszek Skrla (Hrabia di Luna). Solistom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Na Wawel rzeszę melomanów rok rocznie przyciąga Koncert „Arie Oper Świata”. W XX edycji Letniego Festiwalu w koncercie pt. „Wieczór. Verdi…!” (21 czerwca) wystąpi gościnnie Edyta Kulczak – solistka Metropolitan Opera w Nowym Jorku, usłyszymy również: Magdalenę Barylak, Wiolettę Chodowicz, Tomasza Kuka i Adama Szerszenia. Chór i Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk. W trakcie koncertu zabrzmią najpiękniejsze arie, duety i partie chóralne z niemal wszystkich oper kompozytora.

Miłośników baletu Opera Krakowska zaprasza na spektakl „Emocje” (20 czerwca), który zaprezentuje również na wawelskim dziedzińcu.

Opery Giacomo Pucciniego zostaną zaprezentowane w gmachu teatru, będą to: „Madama Butterfly” (23 czerwca) z Wiolettą Chodowicz w roli Cio-Cio-San i Vasylem Grokholskyim w partii Pinkertona, „Tosca” (24 czerwca) w której wystąpią m.in.:  Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) oraz „Cyganeria” (26 czerwca) z Andrzejem Lampertem w roli Rodolfo i Iwoną Sochą jako Mimi.

Festiwal zakończy widowisko muzyczne „Operetka moja miłość…!” (30 czerwca i 1 lipca), organizowane na krakowskim Kazimierzu z okazji 160-lecia powstania Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej m.in.: Grażyna Brodzińska, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Andrzej Lampert.

W Galerii Opera, na Antresoli Opery Krakowskiej, prezentowana jest wystawa pt. „niezwykła muzyka w niezwykłych przestrzeniach… Letni Festiwal Opery Krakowskiej 1997-2016”, prezentująca fotografie archiwalne, afisze, plakaty i wycinki prasowe, przypominająca najważniejsze wydarzenia festiwalowe.

Fot. Archiwum Opery Krakowskiej

Fot. Archiwum Opery Krakowskiej

Projekt plakatu - Barbara Kędzierska i Laco Adamik

Projekt plakatu – Barbara Kędzierska i Laco Adamik

(informacja prasowa)

O autorze