Ewa Tracz laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

1

Od 10 września w Katowicach odbywa się pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Młodzi muzycy z całego świata rywalizują ze sobą w pięciu kategoriach takich jak kompozycja, skrzypce (34 uczestników), śpiew (24), fortepian (16) oraz kwartet smyczkowy (7 zespołów).

W konkursie bierze udział 102 uczestników, nie tylko z Polski, ale również m.in. Czech, Ukrainy, Rosji, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Korei, Chin, Tajwanu, Japonii i Wenezueli.

20 września zakończyły się przesłuchania finałowe w kategorii śpiew. Muzyków oceniało grono jurorów w składzie: Jadwiga Rappé (przewodnicząca jury), Ewa Biegas, Hartmut Höll, Bruno Michel, Mitsuko Shirai i Elżbieta Szmytka. Sekretarzem jury jest Paweł Sobierajski.

Pierwszą nagrodę w wysokości 25.000 EUR przyznano Ewie Tracz, kolejne o wartości odpowiednio 18.000 i 10.000 EUR powędrowały do Sylwii Olszyńskiej i Agnieszki Grochali. Dodatkowo jury przyznało Ewie Tracz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Szymanowskiego (6.000 EUR).

Sopranistka Ewa Tracz doskonali obecnie swoje umiejętności w Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie. Jest absolwentką studiów doktoranckich Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. AM dr hab. Ewy Biegas i laureatką wielu konkursów. W najbliższym czasie wystąpi w roli Ulany w „Manru” Paderewskiego na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i w trakcie festiwalu „Szalone Dni Muzyki”.

Kolejna edycja konkursu planowana jest za 5 lat.

„Wiele osób może dziwić, dlaczego patronem konkursu nie jest Górecki albo Kilar. Twórczość Szymanowskiego daje możliwość stworzenia aż pięciu kategorii, które może wypełnić muzyka tego kompozytora – tak jest bogata i różnorodna. Dlaczego Konkurs będzie odbywał się co 5 lat? Zależy nam, by publiczność czekała na niego z napięciem, tak jak na Konkurs Chopinowski czy Konkurs Wieniawskiego. Chcemy też, by za każdym razem pojawiali się nowi uczestnicy, nowe pokolenie, które wprowadzi o konkursu świeżość spojrzenia i interpretacji” – tłumaczy Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor konkursu.

O autorze