Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej o nowym sezonie 2016/2017

1

Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Polskiej – Europejskiego Centrum Sztuki na konferencji prasowej w Białymstoku opowiadał o nowym sezonie artystycznym 2016/17:

„Sezon symfoniczny 2016/17 rozpoczniemy VI Ogólnopolskim Konkursem Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, unikalnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju, porównywalnym jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Konkurs ten jest wspaniałą możliwością prezentacji i promocji młodych polskich dyrygentów rozpoczynających karierę artystyczną, co potwierdzają sukcesy dotychczasowych laureatów.

W połowie września na scenę przy Odeskiej 1 powróci „Czarodziejski flet”, jedna z najpopularniejszych i najbardziej tajemniczych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta – mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Gramy ją od 16 września do 16 października. W partiach solowych występują: Iwona Sobotka, Maria Rozynek-Banaszak, Robert Gierlach, Remigiusz Łukomski, Aleksander Kunach. To uniwersalna, przemawiająca językiem baśni opowieść o walce dobra i zła. Zapraszamy na przedstawienia zarówno dorosłych jak i młodzież, dla której dedykujemy spektakle szkolne oraz całe rodziny, którym – z myślą o niecierpliwych najmłodszych – proponujemy spektakle familijne, czyli skróconą do półtorej godziny wersję opery.

Od 21 października do 6 listopada odbędzie się 8 przedstawień „Carmen” Georges’a Bizeta z dwiema znakomitymi solistkami: Agnieszką Rehlis i, po raz pierwszy, Iryną Żytyńską.

Od października zapraszamy na nowy sezon transmisji  bajecznych przedstawień nowojorskiej Metropolitan Opera – największej i najsłynniejszej sceny operowej świata. W Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie to drugi sezon transmisji: jesteśmy  pierwszym w Polsce teatrem operowym, który zdecydował się na te transmisje i jedynym na Podlasiu. Nasze doświadczenie z ubiegłego sezonu pokazuje, że okazały się one artystycznym i frekwencyjnym sukcesem.

W październiku 2016 roku ruszą castingi do musicalu „Doktor Żywago” Lucy Simon, którego premierę planujemy 15 września 2017 roku.

Kiedy składałem Państwu życzenia noworoczne na rok 2016 obiecywałem, że będzie to czas spełniania marzeń. Spełnieniem jednego z nich będzie niezwykły koncert „Czas Honoru” z muzyką Bartosza Chajdeckiego, która – na równi z losami polskich bohaterów czasów II wojny światowej- przyciągnęła przed ekrany dziesiątki tysięcy widzów. W 2015 roku Warszawiacy usłyszeli piosenki z „Czasu honoru” podczas koncertu z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania na Placu Krasińskich w Warszawie. W Białystoku 11 listopada wykona je nasza wspaniała Orkiestra Symfoniczna OiFP z towarzyszeniem Chóru OiFP.

Na premierę „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa zapraszam 9 grudnia. Ta propozycja wprawi Państwa w szampański humor przez czas karnawału. Propozycja   zapowiada się kusząco dzięki reżyserii Andrzeja Bubienia, kierownictwu muzycznemu Grzegorza Berniaka, choreografii Jarosława Stańka, świetnej obsadzie, w której usłyszymy m.in.: Rafała Bartmińskiego, Ewę Vesin, Katarzynę Trylnik, Ryszarda Dolińskiego i Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz zobaczymy cudowne rozwiązania multimedialne realizowane przy pełnym wykorzystaniu możliwości technicznych naszej sceny.

Najmłodszych zapraszamy na bajki: Adonis, Pinokio oraz na kolejną grudniową odsłonę „Dziadka do orzechów”.

Przy okazji Sylwestra wrócimy w tym roku do tradycji stworzonej kiedyś przez filharmonię, a później kontynuowanej przez operę, czyli do Galowego Koncertu Sylwestrowego z udziałem wspaniałych gwiazd: m.in. Damiana Aleksandra, Edyty Krzemień Marty Wiejak. Będzie to podróż przez Paryż, Rzym, Nowy Jork wraz z operą, musicalem i piosenką.

Obchody Jubileuszu 10-lecia Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończy 13 stycznia 2017 roku koncertem pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, podczas którego usłyszymy m.in. Mszę gospel Roberta Raya.

W marcu planujemy kolejną premierę: fantastyczną „Cyganerię” Giacoma Pucciniego. Sezon żegnać będziemy ognistą „Carmen” oraz pierwszym Międzynarodowym Konkursem Organowym, który – mam nadzieję – wypromuje i muzykę organową i organy  naszej opery, jedne z najwspanialszych w Polsce.

Lato – już po raz szósty – powitamy Festiwalem Halfway.”

(informacja prasowa)

O autorze