Diana Damrau zaśpiewa w Krakowie!

4

Jedna z najlepszych śpiewaczek operowych świata, niemiecka sopranistka Diana Damrau wystąpi w Centrum Kongresowym ICE Kraków 24 maja 2017 roku.

„Jestem przekonana, że Diana Damrau zachwyci nas tak jak publiczność na całym świecie” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków, organizatora koncertu. „Jesteśmy dumni, że w ramach cyklu ICE Classic możemy gościć w Krakowie wspaniałe sopranistki – Editę Gruberovą i Dianę Damrau, które łączy niesamowita biegłość i sprawność w dysponowaniu głosem. Obie Panie to najsłynniejsze i najczystsze soprany koloraturowe swoich pokoleń. Ich występy to wydarzenia, których nie może przegapić żaden miłośnik opery” – zaprasza Helbin.

Diana Damrau to kolejna – po Aleksandrze Kurzak i Edicie Gruberovej – światowej sławy sopranistka, która odwiedzi stolicę Małopolski na zaproszenie Miasta Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Artystki łączy to, że występowały na najsłynniejszych operowych scenach, takich jak choćby nowojorska Metropolitan Opera, oraz zachwyt, który nieodmiennie wzbudzają wśród publiczności i krytyków talentem i kunsztem. Występy w La Scali, zarówno Diany Damrau, jak i Edity Gruberovej, międzynarodowa prasa opisuje jako piękne i emocjonujące widowiska.

Dianę Damrau z Editą Gruberovą łączy także pasja do najtrudniejszych ról i niezwykła wirtuozeria wokalna spod znaku belcanto. Obydwie diwy często występują z recitalami, w których ta technika wokalna jest szczególnie eksponowana. Diana Damrau z takim repertuarem gościła już w Wiedniu, Madrycie, Paryżu czy Mediolanie. Bawarska sopranistka najbardziej znana jest z udziału w inscenizacjach „Czarodziejskiego fletu”, w których jest obsadzana w roli Królowej Nocy, uznawanej za jedną z najtrudniejszych w świecie operowym. Zwycięsko z tym wyzwaniem wielokrotnie mierzyła się też Edita Gruberová.

Diana Damrau przez New York Sun została nazwana „wiodącym sopranem koloraturowym na świecie”. Swoim wyjątkowym głosem i zniewalającą prezencją porywa publiczność od dwóch dekad. W 2014 roku została uhonorowana nagrodą „Best Female Singer” International Opera Awards. Jej nagrania wydają najbardziej prestiżowe wytwórnie – Erato Records i Deutsche Grammophon.

W programie krakowskiego koncertu, który będzie również inauguracją nowego sezonu Theatrum Musicum 2017, znajdą się m.in. arie z oper Giacomo Meyerbeera, Giuseppe Verdiego i Vincenzo Belliniego, którymi Diana Damrau urzekła już słuchaczy na całym świecie. Artystce towarzyszyć będzie francuski bas-baryton Nicolas Testé oraz orkiestra Prague Philharmonia pod batutą dyrektora opery w Dallas Emmanuela Villaume’a.

(informacja prasowa)

O autorze